Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Canbay:

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Canbay:
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Canbay:
- ''Terör, çatışma, kardeş kavgası hiçbir zaman bir hak arama yolu olarak kullanılmamalıdır. Çünkü bu çatışmanın hiç kimseye faydası yoktur. Bunun kazananı yoktur, ama herkes bundan kaybetmektedir''

BİNGÖL (AA)  - Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Canbay, ''Terör, çatışma, kardeş kavgası hiçbir zaman bir hak arama yolu olarak kullanılmamalıdır. Çünkü bu çatışmanın hiç kimseye faydası yoktur. Bunun kazananı yoktur, ama herkes bundan kaybetmektedir'' dedi.

Partisinin Bingöl İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Canbay, son günlerde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde üzüntü verici olayların yaşandığına dikkati çekerek, olayların bir an önce sona ermesini ve bu acıların bir daha yaşanmamasını diledi.

Canbay, 45 yıldır Milli Görüş'ü kurtuluş reçetesi olarak ortaya koyduklarını belirterek, ''Önce ahlak ve maneviyat diyerek işe başladık. Sadece maddi kalkınmayla olmayacağını, manevi kalkınma ile beraber bu kalkınmanın olabileceğini ortaya koyduk'' ifadelerini kullandı.

Ortaya koydukları 255 ağır sanayi projesinden 55 tanesinin gerçekleştirildiğini hatırlatan Canbay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bunların pek çoğu da Doğu ve Güneydoğu illerimizdedir. Bu bölgede kalkınma deyince, sanayi deyince, akla Milli Görüş ve Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamız gelmektedir. Temel hak ve hürriyetlerin sağlanması, bu hakların hiçbir şarta bağlı olmadan ve pazarlık konusu yapılmadan sağlanmasına destek olduk. Akan kanın durması, barış ve huzur ortamının sağlanması için ortaya konan çalışmalara destek verdik. Siyasetin silahların gölgesinde yapılamayacağını her vesileyle ortaya koyduk. Siyasetin normalleşmesini, siyasi üslubun kavga, kamplaşma ve kutuplaşmayla değil, bir barış dilinin hakim olmasıyla yapılacağını ortaya koyduk. Devletin şefkat yüzünü hep bu millete gösterdik.''

Doğu ve Güneydoğu Bölgesinde yaşanan sorunları 3 ana başlık altında toplayan Canbay, bunların Kürt sorunu, Güneydoğu sorunu ve terör sorunu olarak açıkladı.

Batılı, küresel güçlerin İslam coğrafyasında çok zalim bir plan uyguladığını savunan Candaş, kardeşi kardeşe düşürmek, daha çok silah satmak ve kendi işgallerine bahaneler uydurmak için planlar yaparak, fitneler ortaya attığını ifade etti.

Candaş, Ortadoğu ve İslam coğrafyasında ırkçılık ve mezhepçiliğin batılı ülkeler tarafından sürekli körüklendiğini ileri sürterek, Suriye'deki yangının da tüm hızıyla devam ettiğini hatırlattı.

Son aylarda ülkemizde artan terörden, çatışmadan, kardeş kavgasından endişe duyduklarını belirten Candaş, "Irak'tan ders çıkaralım, Suriye'den ibret alalım ve onlar gibi olmadan aklımızı başımıza toplayalım. Kimse siyasi çıkar peşinde koşmasın, basit siyasi hesaplar yapmasın. Terör, çatışma, kardeş kavgası hiçbir zaman bir hak arama yolu olarak kullanılmamalıdır. Çünkü, bu çatışmanın hiç kimseye faydası yoktur. Bunun kazananı yoktur, ama herkes bundan kaybetmektedir'' diye konuştu.