Taş fırına ''kadın eli''

Taş fırına ''kadın eli''
Taş fırına ''kadın eli''
- Bingöl'ün Çobantaşı köyünde eşinin işlettiği fırında ustanın işten ayrılmasının ardından ekmek teknelerini ayakta tutmak için iki kızıyla çalışan Fatma Yıldız, başarısıyla kadınlara örnek oldu - Yıldız: "Kızlarımla kadınların iş hayatının her alanında başarılı olabileceğini gösterdik. Tüm kadınlara ekonomik özgürlüklerini kazanmalarını tavsiye ediyorum"

BİNGÖL (AA) - ABDULLAH ÇELİK - Bingöl'de eşinin işlettiği ekmek fırınında çalışan Fatma Yıldız, ustalığıyla kadınlara örnek oldu.

Çobantaşı köyünde yaşayan 41 yaşındaki Sabahattin Yıldız, yıllarca  İstanbul 'da inşaatlarda çalışarak geçimini sağladıktan sonra 4 yıl önce köyüne dönmeye karar verdi.

Köyünde taş fırın açan Yıldız ustasının işten ayrılmasının ardından zorluk yaşadı. Fırını kapatmak istemeyen Yıldız'a en büyük desteği eşi verdi. Yıldız, fırında çalışmaya başlayan eşi ve iki kızıyla ekmek teknelerini ayakta tutmayı başardı.

Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gurbette çalışmak zor geldiği için 4 yıl önce köyüne dönerek fırın işletmeye başladığını söyledi.

Fırıncılığı bilmediği için Diyarbakır 'dan köye bir usta getirdiğini ifade eden Yıldız, ustanın üç ay çalıştıktan sonra işten ayrıldığını belirterek, ''Acemiydik, hiçbir şey bilmiyorduk. Eşim ve kızlarımla fırını kapatmamak için büyük gayret gösterdik. Ailece fırıncılık yapmaya başladık" diye konuştu.

- Hem anne hem usta

Fatma Yıldız ise daha önce fırıncılığı hiç bilmediklerini, ustanın işi bırakmasının ardından mecbur kaldıkları için ekmek yapmaya başladıklarını belirtti.

Her gün saat 07.00'de iki kızı ve eşiyle fırında mesaiye başladıklarını, makine yardımıyla yoğurdukları hamuru kestiklerini ve gramajını ayarlayıp pişirdiklerini anlatan Yıldız, şöyle konuştu:

''Bugüne kadar hiçbir işte çalışmadım. Ev kadınıydım. Eşime destek olmak için fırıncılığa başladım. Fırında eşim ve kızlarımla uyum içinde çalışıyoruz. Fırıncılığı tam anlamıyla öğrendik. Hem anneliği hem de ustalığı başarıyla yürütüyorum. Müşterilerimiz bize alıştı. Ekmeğimizi beğeniyorlar. Ailece emek verdiğimiz için özellikle bizim fırını tercih ediyorlar. Kızlarımla kadınların iş hayatının her alanında başarılı olabileceğini gösterdik. Tüm kadınlara ekonomik özgürlüklerini kazanmalarını tavsiye ediyorum."

- ''Kadınlar hiçbir işten korkmasın''

Sabahattin Yıldız'ın 20 yaşındaki kızı Suzan Yıldız da kadınların fırında çalışmasının özellikle erkekler tarafından ilk zamanlarda garip karşılandığını, daha sonra herkesin kendilerine alıştığını anlattı.

İstediklerinde kadınların her işi yapabileceğini aktaran Yıldız, "Kadınlar hiçbir işten korkmasın, hiçbir şeyin arkasına saklanmasın" şeklinde konuştu.

Müşterilerden Ferruh Teymuroğlu da ekmek almak için her zaman Yıldız ailesinin işlettiği fırını tercih ettiğini dile getirdi.

Fırındaki ekmeğin herkes tarafından beğenildiğini anlatan Yıldız, halkın üretken olması sevindirici olduğunu, gösterdikleri dayanışma bakımından Yıldız ailesinin örnek olduğunu sözlerine ekledi.

 


  ETİKETLER:

  Bingöl

  ,

  Diyarbakır

  ,

  İstanbul

  ,

  ,

  zaman

  ,

  ekmek