25. Vergi Haftası

25. Vergi Haftası
25. Vergi Haftası
BİTLİS (AA) - Bitlis Defterdarı Mehmet Çoban, 24 Şubat-2 Mart tarihlerinde kutlanacak "25. Vergi Haftası" dolayısıyla açıklama yaptı.Çoban, yaptığı...

BİTLİS (AA) - Bitlis Defterdarı Mehmet Çoban, 24 Şubat-2 Mart tarihlerinde kutlanacak "25. Vergi Haftası" dolayısıyla açıklama yaptı.

Çoban, yaptığı yazılı açıklamada,  Türkiye için hayati öneme haiz vergilerin, gerek Anayasa gerekse yasaların emredildiği gibi, adil bir biçimde toplanabilmesi için etkin ve çağdaş vergi idaresinin yanı sıra kamuoyuna önemli görevlerin düştüğünü belirtti.

Bu yıl 25. Vergi Haftası'nın kutlanacağını anımsatan Çoban, şunlara yer verdi:

"Kamuoyunda, yarının mükellefleri ya da ülkemizin yöneticileri olacak çocuklarımızda sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması, verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi, vergiyi gönüllü olarak ödeme alışkanlığının artırılması, mükellef ve idare ilişkilerinin uyumlu bir hale getirilmesi amacıyla geleneksel olarak Vergi Haftası kutlanıyor. Devletin, kamu giderlerini karşılamada en sağlam ve en önemli finansman kaynağı vergilerdir. Vergi, gerçek ve tüzel kişilerin safi gelirleri üzerinden belirli oranlarda ve belirli zamanlarda karşılıksız olarak alınan değerlerdir."

Yoksulluğun, yoksunluğun, işsizliğin ve gelir dağılımındaki adaletsizliğin temelinde ekonomik yetersizliğin yattığını belirten Çoban, devletin halen öncü durumundaki güvenlik , eğitim , sağlık, bayındırlık gibi kamu yatırımları ve kamuya yüklenen görevlerin altından kalkması için adil, dengeli ve sürekli gelir kaynağına ihtiyaç duyduğunu bildirdi.

Çoban, "Bu bakımdan alın teriyle elde ettiği kazancının küçümsenmeyecek bir bölümünü vergi olarak seve seve devletine veren değerli mükelleflerimize Vergi Haftası dolayısıyla, şahsım ve teşkilatım adına teşekkür ediyorum. Vatandaşlarımızın da vatandaşlık görev bilinciyle yaptıkları her harcamanın sonunda belgelerini alacağı umuyorum" ifadelerini kullandı.