3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
BİTLİS (AA) - Ahlat Engelliler İle El Ele Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Neslihan Akdemir, engellilerin de toplumun bir ferdi olarak...

BİTLİS (AA) - Ahlat Engelliler İle El Ele Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Neslihan Akdemir, engellilerin de toplumun bir ferdi olarak benimsenerek, senede bir gün değil, her gün hatırlanarak, sosyal hayatta aktif olarak yerlerini almalarının sağlanması gerektiğini belirtti.

Dünya Engelliler Günü münasebetiyle bir değerlendirme yapan Akdemir, "Sosyal hayatta engellilere sağlanan imkan ve kolaylıklar, bir toplumun gelişmişlik düzeyi ve çağdaşlığının ölçütü olmakla beraber, insana verilen değer ve önemin belirgin yansımalarıdır. Diğer bir ifadeyle engellilere gösterilen anlayış ve hoşgörü, uygar bir toplum kimliği kazanmada etkin bir rol oynamaktadır" dedi.

Engellilerin senenin 1 günü değil, 365 günü hatırlanması gerektiğini vurgulayan Akdemir, şunları kaydetti:

"Toplum, engellilerin varlığını bilmeli. Hayatta engelli başlanabileceği gibi, sonradan da engelli olunabilir. Toplumdan isteğimiz empati kurarak, engellilerin de bu hayatın bir parçası olduğunun benimsemeleridir. Engellilerin, eksik ya da kusurlu olarak görülmeden, sosyal hayatta aktif olarak yerlerini almalarını sağlamalıyız. Engelli olduğu için hiç kimse toplumdan dışlanmamalı, onlara sevgiyle kucak açılmalıdır. Bu yönde atılacak her adım, engellilerimizin yaşamdan tat almalarını ve yaşama daha sıkı bağlanmalarını sağlayacaktır."