3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
BİTLİS (AA) - Bitlis Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Alaattin Aslan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, kentteki engelli derneklerini ziyaret...

BİTLİS (AA) - Bitlis Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Alaattin Aslan, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, kentteki engelli derneklerini ziyaret etti.

Artık Saklanmak İstemiyorum Bitlis Bedensel Engelliler Derneği ile Sakatlar Derneğini ziyaret eden Aslan, 1992 yılında Birleşmiş Milletler'in (BM) aldığı bir kararla 3 Aralık'ın, "Uluslararası Engelliler Günü" olarak ilan edildiğini anımsattı.

Bir insanın engelli olmasının, diğer insanlar gibi yaşaması, çalışması ve başarılı olmasına engel teşkil etmediğini bildiren Aslan, şöyle konuştu:

"Elbette sıkıntı ve zorluklar olacak. Ancak her şeye rağmen yaşama sevinci kaybedilmemeli. Sosyal hayatta engellilere sağlanan imkan ve kolaylıklar, bir toplumun gelişmişlik düzeyi ve çağdaşlığının ölçütü olmakla beraber, insana verilen değer ve önemin belirgin yansımalarıdır. Bitlis'te engellilerin toplumda kendilerine yer bulması, iş hayatına katılması, kendi işini kurması ve işinin patronu olması için, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğümüzce hizmet ve proje desteği verilmektedir. Engelli ve eski hükümlülerin kendi işini kurmalarına, mesleki eğitim almalarına, istihdam edilmelerine ve rehabilite olmalarına katkı sunuyoruz."

Aslan, engellilerin istihdam edilebilirliğinin önündeki tüm engelleri kaldırmaya kararlı olan Türkiye İş Kurumu'nca projelere karşılıksız hibe desteği verileceğini ifade etti.

Kendi işini kuran engellilere 36 bin lira hibe desteği sağlanacağını belirten Aslan, hibe desteği sağlanacak projeleri anlatarak, engellilerin günü kutladı.