Adana ve Mersin'de HDP binalarına yapılan saldırı

Adana ve Mersin'de HDP binalarına yapılan saldırı
Adana ve Mersin'de HDP binalarına yapılan saldırı
BİTLİS (AA) - Doğu ve Güneydoğu Baroları, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) stantlarına ve parti binalarına yapılan saldırılar dolayısıyla basın...

BİTLİS (AA) - Doğu ve Güneydoğu Baroları, Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) stantlarına ve parti binalarına yapılan saldırılar dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını okuyan Doğu ve Güneydoğu Baroları Dönem Sözcüsü ve Bitlis Baro Başkanı Enis Gül, seçme ve seçilme hakkının temel insan haklardan ve demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından biri olduğunu söyledi.

Halk iradesinin hiçbir etki altında kalmadan hür bir şekilde sandığa yansımasının da seçme ve seçilme hakkının vazgeçilemez temel bir unsuru olduğunu ifade eden Gül, şöyle konuştu:

"7 Haziran'da yapılacak genel seçimler öncesi HDP'nin stantlarına, parti binalarına, mitinglerine yaklaşık 60'ye yakın saldırı yapılmıştır. Son olarak Adana ve Mersin'de parti binalarına eş zamanlı yapılan bombalı saldırılar sonucu Adana'da 2'si ağır 3 kişi yaralanmıştır. Demokrasiye, halkın iradesine, seçme ve seçilme hakkına yapılan bu hain saldırıları, bölge baroları olarak kınıyoruz. Hükümetten ve adli makamlardan acilen fail ya da faillerin yakalanmasını istiyoruz. Faillerin acilen yakalanıp yargı önüne çıkarılmaması halinde bunun yeni provokasyonlara da yol açacağı endişesini taşıyoruz. HDP'nin stantlarına, parti binalarına ve mitinglerine yapılan 60'a yakın saldırının faili yakalanmış olsaydı, bugün Adana ve Mersin'de parti binalarına bombalı saldırıların olmayacağı kanaatindeyiz."

Gül, hükümeti ve Yüksek Seçim Kurulu'nu (YSK) seçim güvenliğinin sağlanması ve seçimin özgür ortamda ve eşit şartlarda yapılması için göreve davet ettiklerini dile getirdi.