Adilcevaz'da "Serada Aşılı Ceviz" Projesi

Adilcevaz'da "Serada Aşılı Ceviz" Projesi
Adilcevaz'da "Serada Aşılı Ceviz" Projesi
BİTLİS (AA) - Dünyaca ünlü Adilcevaz cevizinin sera ortamında aşılanması ve kaliteli ceviz üretilmesi için İlçe Kaymakamlığınca hazırlanan "Serada...

BİTLİS (AA) - Dünyaca ünlü Adilcevaz cevizinin sera ortamında aşılanması ve kaliteli ceviz üretilmesi için  İlçe Kaymakamlığınca hazırlanan "Serada Aşılı Ceviz" Projesi kapsamında, sera yapımına başlandı.

Doğu Anadolu Kalkınma Ajansınca (DAKA) desteklenen ve ilçeye bağlı Bahçedere köyünde yaşayan Erdal Güney'e ait arazide sera yapımına başlandı.

Sera kurulumunu yerinde inceleyen Adilcevaz Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Ziraat Mühendisi ve Proje Koordinatörü Fırat Kaya, proje kapsamında sera kurmaya başladıklarını belirterek, cevizinin aşılanarak bir sonra ki etapta tescillenmesini hedeflediklerini söyledi.

Kaya, "Önce Mehmet Akkoyun'un bahçesinde projeyi uygulamıştık. Şimdi projemizi Erdal Günay adlı çiftimizin bahçesinde uyguluyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde DAKA ve benzeri ulusal ajanslara projeler sunarak, cevizimizi koruma altına alacağız" dedi.

Erdal Günay ise bu projeyle Adilcevaz cevizinin aşılanacağını ve tescilleneceğini belirterek, böylelikle bu cevizin bir standardının olacağını belirtti.


  ETİKETLER:

  Anadolu

  ,

  Proje

  ,

  Tarım

  ,

  Ünlü

  ,

  Ziraat

  ,

  ilçe

  ,

  gıda

  ,

  koruma