Ahlat Müzesi'nde 5 bin yıllık eserler sergilenecek

Ahlat Müzesi'nde 5 bin yıllık eserler sergilenecek
Ahlat Müzesi'nde 5 bin yıllık eserler sergilenecek
- Bitlis'te önceden depoda tutulan yaklaşık 5 bin yıllık eserler, restorasyon ve konservasyon çalışmalarının ardından, yeni binasına taşınan Ahlat Müzesi'nde sergilenecek - Ahlat Müzesi Müdürü Ziya Kılınç: - "Erzurum ve Diyarbakır merkez laboratuvarlarından gelen uzmanlar eser temizliği yapıyor"

BİTLİS (AA) - OKTAY BAYAR - Ahlat Müzesi'nde önceden depoda tutulan 5 bin yıllık eserler, restorasyon ve konservasyon işlemlerinin tamamlanmasının ardından, yeni binasına taşınan müzede ziyarete açılacak.

En eskisi, milattan önce 2900 ile 2700'lü yıllara ait olan eserler, uzman restoratörler tarafından yürütülen titiz çalışmalarla restore ediliyor.

Ahlat Müzesi Müdürü Ziya Kılınç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni müze binasının bitmesiyle depoda bulunan eserleri, yeni binaya taşıdıklarını söyledi.

Eserleri kirli ve paslı halleriyle teşhire koymak istemediklerini belirten Kılınç, şunları kaydetti:

"Erzurum ve Diyarbakır merkez laboratuvarlarından gelen uzmanlar eser temizliği yapıyor. Gerek restorasyon gerekse konservasyon çalışmaları yapılıyor. Teşhire koyacağımız korozyonlu, kondisyonu düşük eserlerin tamamını onarıp, bunların bazılarını depoda koruma altına alacağız. Bazılarını ise teşhire koyup halkımızın kültürel bilincini oluşturmak için sergileyeceğiz."

Ahlat Müzesi'ndeki eserlerin çoğunun 1960'lı yıllarda Adilcevaz ilçesinde bulunan Kef Kalesi'nde yapılan kazılarda elde edildiğini ifade eden Kılınç, bunların yanı sıra Selçuklu Meydan Mezarlığı'nda yapılan kazılardan çıkartılan eserlerin de müzede sergileneceğini söyledi.

Kılınç, müzede satın alınan eserlerin de bulunduğuna dikkati çekerek, "Karaz kültürüne ait eserlerin yanı sıra Urartu, Helenistik, Roma , Bizans ve Selçuklu döneminden kalma özellikle mavi turkuaz seramiklerimize müzede yoğun şekilde var ayrıca müzede, Osmanlı dönemine ait eserler de mevcut" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Diyarbakır

  ,

  Roma

  ,

  restorasyon

  ,

  Mavi

  ,

  Müze

  ,

  koruma