Ahlat patatesini "don" vurdu

Ahlat patatesini "don" vurdu
Ahlat patatesini "don" vurdu
- Doğu Anadolu Bölgesinde yaşanan soğuk hava, Ahlat patatesinde "don" etkisi yaptı

BİTLİS (AA) - Ahlat ilçesinde 30 bin dekar alanda yetiştirilen patates, bölgede yaşanan soğuk hava ve dondan etkilendi.

Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Nihat Keskin ve İlçe Ziraat Odası Başkanı Necat Demirden ile çiftçileri ziyaret etti.

İlçedeki patates tarlalarını ve depolarını gezen Tekbıyıkoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçedeki 30 bin dekar alanda ekimi yapılan patatesin, ilçe ekonomisine büyük katkı sağladığını belirtti.

Bu yıl hava sıcaklığında yaşanan ani düşüşün, 6 bin dekar alana büyük zarar verdiğini vurgulayan Tekbıyıkoğlu, şöyle konuştu:

"Ahlat bir tarım ilçesi. Önemli tarım kalemlerinin başında da şeker pancarı ve patates geliyor. İlçemizde 30 bin dönümde patates, 28 bin dönümde de şeker pancarı üretimi yapılıyor. Havanın soğumasından dolayı şeker pancarının dondan çok fazla etkilenmediğini düşünüyoruz. Ancak patates üretimi yapılan 30 bin dekardan 6 bin dekarının dondan etkilendiğini düşünüyoruz. Bunun da ilçemizin toplam hasılasına olan etkisi yaklaşık 30 milyon lira ."

Tekbıyıkoğlu, dondan etkilenen çiftçilerin tespit edileceğini bildirerek, "Elbette mevcut imkanlar dahilinde bunlar için yapılacak şeyler var. Bu çiftçilerin borçlarının ertelenmesi gündemde olabilir. Etkilenen çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz" dedi.


  ETİKETLER:

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  Hava

  ,

  ilçe

  ,

  gıda

  ,

  lira