AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Demiröz:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Demiröz:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Demiröz:
- "7 Haziran seçimi sonrası demokratik bir ortamda demokrasi mücadelesi yerine, sebebini anlamadığımız bir şekilde, demek ki muktedir olamadılar ve maalesef milletin sesi yerine, Kandil'in sesini dinlediler, Çözüm Süreci'ni katlettiler" - "Güvenlik güçlerimiz terör örgütünün bu bölgedeki emellerini bir şekilde kıracak. Kamu ve alan hakimiyetini sağladıktan sonra, kesinlikle Çözüm Süreci ve bin yıllık kardeşliğimizin devam edeceğine ve en kısa sürede bunun sağlanacağına eminim."

BİTLİS (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, "7 Haziran seçimi sonrası demokratik bir ortamda demokrasi mücadelesi yerine, sebebini anlamadığımız bir şekilde, demek ki muktedir olamadılar ve maalesef milletin sesi yerine, Kandil'in sesini dinlediler, Çözüm Süreci'ni katlettiler" dedi.

Bitlis Öğretmenevi'nde basın toplantısı düzenleyen Demiröz, 7 Haziran'da ülkede herhangi bir olay olmadan ve kimsenin burnu kanamadan bir seçim geçirdiklerini anımsattı.

Seçim sonuçlarının halkın iradesi olduğunu ve buna saygı duyduklarını ifade eden Demiröz, şöyle konuştu:

"Sonuçlar değerlendirildi. Geçen 3 aylık sürede bir koalisyon çalışması yapıldı. Ama sonuçlanmadı. Bu seyir içinde ister CHP ister MHP 'nin neler istediklerini bütün vatandaşlarımız gördü. Herhangi bir hazırlıkları, ülke yönetimiyle ilgili bir kadroları ve programlarının olmadığı aşikar. Koalisyon kurma mümkün olmadı. Bu nedenle tekrar anayasa gereği 45 gün sonra seçim kararı verildi. İnşallah 1 Kasım'da ülkemiz yeniden seçime gidiyor. Seçim için güzel ve Bitlis'imizin içinden gelen bir milletvekili listesi hazırlandı ve halkımızın önüne koyuldu. Genel merkezimiz 7 Haziran'ı iyi analiz ederek, hem MYK hem de MKYK'da genel başkan yardımcılığında değişiklik yaptı. 2001 ruhuna geri dönüldü."

Geçen sürede terör örgütünün bu bölgedeki huzur ortamını bozan hareketlerini gördüklerini bildiren Demiröz, güvenlik güçlerinin onlarla mücadeleye devam ettiğini kaydetti.

Kendilerinin de siyasete devam ettiğini belirten Demiröz, "Bölgede olmazsa olmaz tek parti AK Parti'dir. 81 ilde siyaset yapıyoruz. Çoğu partinin bu bölgede ekipleri, il ve ilçe teşkilatları bile yok. Bir yerde kendi kendimizle yarışıyoruz" diye konuştu.

Seçim beyannamelerinin Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklandığını hatırlatan Demiröz, beyannamenin toplumun herkesimine hitap ettiğini ve popülist ve ekonomiyi sarsacak bir beyanname olmadığını dile getirdi.

-"Dünyanın büyüyen 7'nci büyük ülkesiyiz"

Beyannamenin çiftçi, emekli, çalışan, yaşlı, çocuk, herkes için müjdelerle dolu olduğunu anlatan Demiröz, "Bunları topluma anlatıyoruz. 2003'den bu yana yaptığımız bütün çalışmaları anlattık. Ülkemizin çıtası ve yaşam seviyesi yükseldi. 2023 yılına kadar neler yapabileceğimizi anlatacağız. Seçim olmasına ve geçici hükümetler olmasına rağmen, ekonomimiz büyümeye devam ediyor. Dünyanın büyüyen 7'nci büyük ülkesiyiz" ifadelerini kullandı.

- "Bölge insanı 3 yıl çok rahat yaşadı"

Çözüm Süreci'nin AK Parti'nin projesi olduğunun altını çizen Demiröz, şöyle devam etti:

"Süreç başlarken 'iktidarımıza mal olsa bile bunu yapacağız' dedik ve 3 yıl süreyle bunu uyguladık. Bölge insanı 3 yıl çok rahat yaşadı ve güven ortamı gelişti. 7 Haziran'da bu ortamın devam etmesi için diğer partinin de Mecliste olmasını düşünerek bir sosyolojik olarak destek verdiler. Diğer parti 80 milletvekiliyle Meclise geldi. Belki de çizgisini bu şekilde devam ettirseydi, 80 milletvekili ilerdeki seçimlerde 100 ile 120 olacaktı. Türkiye 'de AK Parti'den sonra belki ikinci büyük parti olacaktı. 7 Haziran seçimi sonrası demokratik bir ortamda demokrasi mücadelesi yerine, sebebini anlamadığımız bir şekilde, demek ki muktedir olamadılar ve maalesef milletin sesi yerine Kandil'in sesini dinlediler, Çözüm Süreci'ni katlettiler. Sebebi kesinlikle onlardır. Ama biz Çözüm Sürecini tamamen kapatmadık. Buzdolabında diyoruz ve bekletiyoruz."

Bu ortamın bölgedeki insanlar açısından beklenmeyen ve istenmeyen durum olduğunu belirten Demiröz, bölgedeki Kürtlerin herhangi bir probleminin bulunmadığını ve herkesin kardeşçe yaşadığını vurguladı.

Demiröz, "Güvenlik güçlerimiz terör örgütünün bu bölgedeki emellerini bir şekilde kıracak. Kamu ve alan hakimiyetini sağladıktan sonra, kesinlikle Çözüm Süreci ve bin yıllık kardeşliğimizin devam edeceğine ve en kısa sürede bunun sağlanacağına eminim. Tek vatan, tek millet, tek bayrak ve tek devlet diyoruz. Buna inanmış ve beraberce yaşadığımız kardeşliğimiz bundan sonra devam edecek" diye konuştu.