AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Demiröz:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Demiröz:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Demiröz:
- "Ankara'daki patlama Türk milletinin tamamına yapılmıştır. Bütün vatandaşımız bize eşit uzaklıktadır. Bunun bize ve ülkenin demokrasisine yapıldığını kabul etmemiz lazım. Bu Türkiye'ye karşı yapılmıştır" - "Saldırının dış güçler ve onların uzantıları tarafından yapıldığı aşikar. Türkiye'nin üzerine oynanan oyunlar var. Gözümüzü açmamız lazım. Milletçe bizi birbirimize düşürmek, kardeşliğimizi bozmak ve parçalamak istiyorlar"

BİTLİS (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Bitlis Milletvekili Vedat Demiröz, " Ankara 'daki patlama Türk milletinin tamamına yapılmıştır. Bütün vatandaşımız bize eşit uzaklıktadır. Bunun bize ve ülkenin demokrasisine yapıldığını kabul etmemiz lazım. Bu Türkiye 'ye karşı yapılmıştır" dedi.

Milletvekili adayları M. Zeki Peker, Ahmet Çelik ve partililerle Mutki ilçesinde seçim çalışması yürüten Demiröz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara'daki saldırının dış güçler ve onların uzantıları tarafından gerçekleştirildiğinin aşikar olduğunu söyledi.

Patlamayla ilgili soruşturma sonuçlarının yakında açıklanacağını ve bu konuda titiz bir çalışma yürütüldüğünü ifade eden Demiröz, şöyle konuştu:

"Ankara'daki patlama Türk milletinin tamamına yapılmıştır. Bütün vatandaşımız bize eşit uzaklıktadır. Bunun bize ve ülkenin demokrasisine yapıldığını kabul etmemiz lazım. Bu Türkiye'ye karşı yapılmıştır. Bunun dış güçler ve onların uzantıları tarafından yapıldığı aşikar. Hayatını kaybedenler, bizim için devlet statüsünde kanunlar neyi gerektiriyorsa ve sivil şehit sayılıyorsa, sivil şehit muamelesine tabi tutulacaklardır. Bunu ümit ediyoruz ve göreceğiz. Ölenlere rahmet, hastanelerdeki kardeşlerimize acil şifa ve bütün milletimize başsağlığı diliyoruz. Türkiye'nin üzerine oynanan oyunlar var. Gözümüzü açmamız lazım. Milletçe bizi birbirimize düşürmek, kardeşliğimizi bozmak ve parçalamak istiyorlar. Artık uyanık olmak lazım. Millet bu oyunlara gelmiyor. Bunlara prim de verilmediğini sahada görüyorum. İnşallah bir daha böyle vahim olaylar ortaya çıkmaz. Bunu lanetliyoruz ve kınıyoruz."

- "İnsanların çok fazla teveccühü var"

7 Haziran seçimleriyle mukayese edilmeyecek şekilde insanların kendilerine teveccüh gösterdiğini vurgulayan Demiröz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"O seçimde herkesin malum partinin de Mecliste yer almasıyla Çözüm Süreci'nin sonuçlanacağını, silahların gömüleceğini, ülkede barışın ve demokrasinin sağlanacağının beklentisi vardı. Maalesef kimler tarafından seçim sonrasının provake edildiğini çok iyi gördüler. Hiçbir şekilde demokratik siyaset yapılmayacağını, sırtlarını dağdakilerine dayadıklarını ve bu şekilde hareket edeceklerini beyan ettikten sonra, vatandaşlar bunları izledi ve gördü. Vatandaşımızın teveccühü çok ve kararını vermiş. Ülkenin bütünlüğünü bozanlara artık fırsat vermeyecek. 1 Kasım'da inşallah AK Parti'nin iktidarına yardımcı olacaklar. İstikrarı onlarda görmüşler. İstikrarın neler getireceğini ve tek parti iktidarının ne gibi faydalar sağlayacağını herkes bizden iyi biliyor. Ben çok ümitliyim."

- Taşıması oy kullandırılması 

Sandıkların ve seçmenlerin güvencesi hakkında taşımalı oy kullandırma konusunda bir girişim olduğunu ancak Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) bunu redettiğini hatırlatan Demiröz, şöyle konuştu:

"Bu anayasal kuruluşumuz. Verdiği kararı burada tenkit ve eleştirmek yersiz. Ama başka bir şekilde sandıkların ve seçmenlerin güvencesini ve nasıl bir emniyet tedbiri alacaklarını göreceğiz. Sıkıntılı ve uzak köylerimiz var. Bazı yerel mahkemelerin bu konuda kararları var. Sonuç itibariyle yine kararı YSK verecek. Güvenlik tedbirlerini daha mı sıklaştıracaklar onu her beraber göreceğiz. Çok uzak köylerimizin bulunduğu için sandıkların taşınması daha uygun olabilirdi. Seçimin demokratik şekilde insanların vereceği oylara müdahale edilmeden ve herkesin dilediği gibi oyunu kullanmasını ümit ediyoruz ve bekliyoruz."

- Terör örgütü PKK 'nın eylemsizlik kararı  

"Her zaman söylüyoruz, ne zaman silahlar bırakıldı ve gömüldü o zaman bin yıllık kardeşliğimiz devam edecek" diyen Demiröz, şu değerlendirmede bulundu:

"Terör örgütüyle muhatap olup da ateşkes yapalım diye bir şeyimiz yok. Güvenlik güçlerimiz gerekli mücadeleyi veriyor ve takip ediyor. Biz siyaseten yolumuza ve seçimlerimize bakıyoruz. Kampanyamızı sürdürüyoruz. Güvenlik güçleri de terör örgütüyle mücadele ediyor. Her zaman söylüyoruz, ne zaman silahlar bırakıldı ve gömüldü, o zaman bin yıllık kardeşliğimiz devam edecek. Çözüm Süreci devam edecek. Ama bu şartlar geldikten sonra olabilir. Çünkü 3 yıl kötüye kullanıldı. Ondan vazgeçildikten ve silahlar bırakıldıktan sonra neden olmasın."