AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gül Bitlis'te

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gül Bitlis'te
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gül Bitlis'te
- Gül: "Dün darbecilerle birlikte olan CHP, bugün Pensilvanya ile işbirliği yapıyor" - "Bir cemaat diye çıktılar, faiz, kredi var. Milyar dolarlar, yargı ve emniyet var. Cemaatte sünnetin, Kur'an'ın haricinde her şey var. Sözde 'Said-i Nursi'yi takip ediyoruz' diyorlar. Bunların Said Nursi ile ilgisi yok"

BİTLİS (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülhamit Gül, "Dün darbecilerle birlikte olan CHP , bugün Pensilvanya ile işbirliği yapıyor" dedi.

İsmail Eren Spor Kompleksi'nde düzenlenen AK Parti Bitlis 5. Olağan İl Kongresi'ne katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı abdülhamit Gül, her zaman, Türkiye'yi yönetmek isteyenlerin olduğunu, CHP'nin de darbeci bir zihniyetle iktidarı ele geçirmeye çalıştığını söyledi.

CHP'nin ülkede tehdit veya şantajla ancak iktidar olduğunu, tek parti zulmünü yaşayan insanların da darbeci zihniyeti bildiğini vurgulayan Gül, şöyle konuştu:

"Şimdi Pensilvanya'daki vesayetçilerle işbirliği yapıyor. Bir cemaat diye çıktılar, faiz, kredi var. Milyar dolarlar, yargı ve emniyet var. Cemaatte sünnetin, Kur'an'ın haricinde her şey var. Sözde 'Said-i Nursi'yi takip ediyoruz' diyorlar. Bunların Said Nursi ile ilgisi yok. Kulüpleri, Fenerbahçe'yi, milli istihbarat teşkilatını, devleti ele geçirmeye çalışıyor. Şimdi Kılıçdaroğlu , Pensilvanya ne istiyorsa onu söylüyor. Çünkü Kemal Kılıçdaroğlu 'nu hepiniz biliyorsunuz. Bir kasetle getirdiler. Bu adam kasetle geldi. Şimdi bedelini ödüyor. Dün darbecilerle birlikte olan CHP, bugün Pensilvanya ile işbirliği yapıyor. Cemaatin bu ülkenin dışında başka ülkelere hizmet eden bir yapı olduğu ortada. Hakan Fidan'ın koluna kelepçe takmak istediler. Aslında bu kelepçe milletin iradesine vurulan bir kelepçeydi. Bunun karşısında durduk. Bugün bu kelepçeyi vurmak isteyenlerin hepsini tek tek yakaladık. Bunlar Romanya'ya değil, Fizan'a bile gitse hepsini tek tek tutup hesabını soracağız."

-"Bu ülke AK Parti ile mazluma kucak açtı"

Gül, AK Parti'nin Türkiye genelinde her milletten oy alan bir parti olduğuna değinerek, partinin ülkedeki 75 milyon insana hitap ettiğini belirtti.

AK Parti'nin, milletle aynı derde dertlenen, aynı şarkıyı söyleyen bir teşkilat olduğunu anlatan Gül, şunları kaydetti:

"Bu ülke AK Parti ile mazluma kucak açtı. Dünyanın hangi bölgesinde bir mazlum görürseniz görün, 'eğer AK Parti iktidardaysa, Ahmet Davutoğlu varsa başımı rahat yastığa koyup uyuyabiliyorum' diyor. Esed'in zulmünden kaçan herkese biz kapımızı açtık. Kimliğini sormadık. Kobani'den gelenlere yine Kürt kardeşlerimize kapımızı açtık. Türkiye'de Kürtlerin hukukunu koruyacak yine AK Parti'dir. HDP'nin bu bölgenin halkına vereceği bir özgürlük, bir hizmet yoktur. Bu bölgenin yanında AK Parti her zaman olacaktır.

Bu seçimde yeni Türkiye'yi kurmak için güçlü bir destek istiyoruz. Sizlerin desteğiyle anayasayı değiştireceğiz. Darbeci anayasanın Türkiye'yi eskilere götürmeye asla gücü olmayacak. Bu anayasayı değiştirecek irade, ekonomik istikrarı, güçlü Türkiye'yi kuracak olan AK Parti'dir. Sizinle inşallah bu seçimde bu sonucu göreceğiz."

-"Erdoğan, 'artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak' demişti"

AK Parti kurulurken Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın "artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak" dediğini hatırlatan Gül, AK Parti'nin 13 yıllık iktidarıyla bölge halkının kimliğini asimile eden uygulamalar yerine bunu tanıyan uygulamaların yürürlüğe girdiğini ifade etti.

Gül, Olağanüstü Hal döneminin son bulduğuna işaret ederek, konuşmasına şöyle devam etti:

"Cezaevinde oğlunu ziyaret eden bir annenin Kürtçe konuşamadığı bir ülke vardı. 'Biz Ahmed-i Hani'nin, Feqiye Teyran'ın dilini nasıl tanımazsınız' dedik. Kürtçeyi herkes kendi ana dili gibi konuşuyor. Bugün Türkiye Cumhuriyeti resmi olarak TRT Kurdi kanalında Kürtçe yayın yapıyor. AK Parti iktidarında hiçbir vatandaş kendini ikinci vatandaş olarak görmüyor. Hangi dine, ırka mensup olursa olsun. Bu bölge halkı iki defa zulme uğradı. Hem Müslüman olduğundan hem de Kürt kimliğinden dolayı ötelendi. Üniversite kapısına gittiğinde, 'sen başörtülüsün, sen doktor olamazsın' denildi. 'Bu milleti yönetemezsiniz' dediler. Bu bölge halkı inancından ve kimliğinden dolayı çok çekti. Türkiye'de AK Parti'nin kazandırdığı bu özgürlük ortamı eski Türkiye'yi elinin tersiyle itmiştir. Yeni anayasayla birlikte bu demokratik kazanımların daha da sağlamlaşmasını sağlayacağız. Artık kim gelirse gelsin, vatandaşımızın kimliğinden ve dininden dolayı farklı yapıya maruz kalmayacağı bir anayasayı yürürlüğe koyacağız."

-Çözüm süreci

Çözüm sürecinin başlamasının ardından her kesimden insanın sürece destek olduğunu, sahip çıktığını bildiren Gül, çözüm süreci iradesinin de kararlılıkla yürütüldüğünü dile getirdi.

Gül, süreçten rahatsız olan birtakım insanlar olduğunun altını çizerek, "Çünkü bu kandan geçinenler rahatsız oluyor. Bu akan kanı durdurup, çözüm süreciyle bu baharda gerçek baharı bütün insanlarımız inşallah yaşayacak. Selahhattin Eyyübi ile Fatih Sultan Mehmet'in ayrılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Said Nursi ile Hilmi Tunahan'ın ayrılmasına asla müsaade etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Gül, konuşmanın ardından Saadet Partisi'nden partilerine geçen Mutki'nin Kavakbaşı beldesi Belediye Başkanı Veysi Oğuz ile Demokrat Parti'den partilerine katılan Güroymak'ın Günkırı beldesi Belediye Başkanı İlhan Çetinsoy'a AK Parti rozeti taktı.