Avukat Epözdemir, mezarı başında anıldı

Avukat Epözdemir, mezarı başında anıldı
Avukat Epözdemir, mezarı başında anıldı
BİTLİS (AA) - Tatvan ilçesinde faili meçhul cinayete kurban gittiği ileri sürülen avukat Şevket Epözdemir, ölümünün 21. yılında mezarı başında...

BİTLİS (AA) - Tatvan ilçesinde faili meçhul cinayete kurban gittiği ileri sürülen avukat Şevket Epözdemir, ölümünün 21. yılında mezarı başında anıldı.

Bitlis Barosu tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında Epözdemir'in mezarını ziyaret eden avukatlar, faili meçhul cinayet sonucu öldürüldüğünü savundukları meslektaşlarının failinin bulunması konusunda herhangi bir soruşturma açılmamasına tepki gösterdi.

Avukatlar adına açıklama yapan Bitlis Barosu Başkanı Enis Gül, "Değerli üstadımız Avukat Şevket Epözdemir bundan 21 yıl önce bir hak mücadelesi verirken, mesleğini icra ederken, en kutsal hakkı olan yaşam hakkı elinden alınmıştır. Halbuki kendisi, ülkenin en karanlık dönemlerinde büyük bir özveriyle hukuk ve adalet mücadelesi vermiş cesur bir avukattı. Ama ne yazık ki bu çabasına tahammül gösterilememiş, kendisi hunharca katledilmiştir. Bizler, kendisini demokrasi şehidi olarak gördüğümüzü açıkça ve yüreklilikle belirtmek isteriz" dedi.

1993 yılının kasım ayında gerçekleşen cinayetin faillerinin herkes tarafından bilindiğini ancak buna karşın hala sorumluların yargı önüne çıkarılamadığını iddia eden Gül, şöyle konuştu:

"Kayıtlarda faili meçhul olarak geçen bu cinayetin aydınlatılması ve faillerinin yargı önüne çıkarılması, ülkemizde ve özellikle de bölgemizde gerçeklerin ortaya çıkarılması için son derece önemlidir. Elbette bu cinayeti gerçekleştirenler, kendi vicdanlarında mahkum olmuşlardır. Eminiz ki bu cinayet onların kabusu olmuştur. Ama biz, tabii ki hak savunucusu avukatlar olarak, Bitlis Barosu olarak, meslektaşımızın yakınları olarak bunu yeterli görmüyoruz. Bizler sorumluların yargı önünde hesap verdiği zaman , hem kendimiz hem de ülkemiz adına huzurlu olacağız."