Bitlis Tanıtım Günleri

Bitlis Tanıtım Günleri
Bitlis Tanıtım Günleri
BİTLİS (AA) - Bitlis'in Ahlat ilçesinde bulunan Selçuklu Mezarlığı'ndaki işlemeli abidelerin örneği, Ankara'daki Bitlis Tanıtım Günlerinde halka...

BİTLİS (AA) - Bitlis'in Ahlat ilçesinde bulunan Selçuklu Mezarlığı'ndaki işlemeli abidelerin örneği, Ankara 'daki Bitlis Tanıtım Günlerinde halka tanıtıldı.

Görenleri adeta büyüleyen işlemeli abideler hakkında açıklama yapan Ahlat Belediye Başkanı Mümtaz Çoban, Anadolu'nun ortak mirası olan Selçuklu Mezarlığı'nda bulunan 8 bin 100 mezar taşını Ankara'ya taşıdıklarını söyledi.

Anadolu'nun tapu senedi hükmünde olan en büyük mirası ilçe kaymakamlığı ile tanıttıklarını belirten Çoban, şöyle konuştu:

"Bu miraslarımızı İzmir ve İstanbul 'a da taşıdık ve taşımaya devam edeceğiz. İnsanların bununla tanışmasını sağlamaya çalışıyoruz. Elbette ki bir varlığı orijinal haliyle ve yerinde görmek çok daha doğru olur. Bu nedenle buradan bütün Türkiye 'yi bu bin yıllık Türk devletinin başlangıç noktası olan, Selçuklu ve Osmanlı'nın başlangıç noktası olan eserleri görmeye davet ediyorum. Çanakkale'de kurtuluş savaşımızın şühedası yatıyor ve bu bizim için çok önemlidir. Onları ziyaret ne kadar önem arz ediyorsa Ahlat'taki abideleri ziyaret etmek de o kadar önem taşıyor."