Bitlis Valiliğinden "geven" genelgesi

Bitlis Valiliğinden "geven" genelgesi
Bitlis Valiliğinden "geven" genelgesi
BİTLİS (AA) - Bitlis Valiliği, arıcılık faaliyetleri ve tabiatın korunması için önemli olan geven bitkisinin korunması amacıyla bir genelge...

BİTLİS (AA) - Bitlis Valiliği, arıcılık faaliyetleri ve tabiatın korunması için önemli olan geven bitkisinin korunması amacıyla bir genelge yayınladı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, kent genelinde, balcılık faaliyeti açısından son derece önemli olan geven bitkilerinin, yakacak olarak kullanılmak üzere söküldüğünün tespit edildiği belirtildi.

Tabiata ve bilhassa balcılığa büyük zarar veren bu tür eylemlerin engellenmesi amacıyla genelge çıkarıldığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"İlimiz genelinde, bu fiilleri işleyenlere matufen kolluk kuvvetleri tarafından tavizsiz bir şekilde idari ve adli işlem tesis edilecektir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Orman İşletme Müdürlüğü tarafından geven bitki örtüsünün korunması ve yaygınlaştırılması için her nevi tedbir acilen alınacaktır. Kaymakamlıklarımız tarafından derhal başta muhtarlar olmak üzere ilçe halklarına matufen, bu bitkinin ehemmiyetini anlaşılır kılacak eğitim çalışmaları başlatılacak ve ikazlar yapılacaktır. Bu maddeler çerçevesinde tesis edilen işlemler, bütün safahatıyla birlikte ve aylık periyotlar halinde valiliğimize raporlanacaktır."


  ETİKETLER:

  Tarım

  ,

  ilçe

  ,

  gıda

  ,

  orman

  ,

  eğitim

  ,

  kent

  ,

  derece