Bitlis'in "eğitim melekleri"

Bitlis'in "eğitim melekleri"
Bitlis'in "eğitim melekleri"
- Hatay ve Ordu'dan Bitlis'in iki köyüne atanan kadın öğretmenler, geleceğe hazırladıkları öğrencilerinin üşümemesi için taşıdıkları odunlarla soba yakıyor - Öğretmen Yeşilgül: - "Onlar sadece öğrencilerim değil, çocuklarımdır. Onları öyle benimsedim. Kendimden ve hayatımdan bir parça oldular" - Öğretmen Üstün: - "Yeri geldiğinde okulun hademesi oluyorum ve temizliğini yapıyorum"

BİTLİS (AA) - ŞENER TOKTAŞ/İBRAHİM YALDIZ - Bitlis'in Cumhuriyet ve İçgeçit köylerinde görev yapan kadın öğretmenler, tüm zorluklara rağmen öğrencilerini geleceğe hazırlıyor. 

Cumhuriyet Köyü İlkokulunda öğretmenlik yapan Hataylı Hasret Yeşilgül ile İçgeçit Köyü İlkokulu öğretmeni Ordulu Nurdan Üstün, her gün kilometrelerce yol katederek günün ilk ışıklarıyla köye ulaşıyor. Öğrencilerini sıcak dersliklerde karşılamak için taşıdıkları odunlarla sobaları yakan fedakar öğretmenler, kendi çocuklarından ve kardeşlerinden ayırt etmedikleri öğrencilere hem anne hem de abla şefkati gösteriyor.

Köy şartlarında zorluklara göğüs gererek öğrencilerine iyi bir gelecek sunmanın gayreti içinde olan genç öğretmenlerin özverisi, köy halkı tarafından da takdirle karşılanıyor.

Bitlis'e 2 yıl önce atanan Yeşilgül, AA muhabirine, birleştirilmiş sınıfta 16 öğrencisi olan Cumhuriyet Köyü İlkokulunda öğretmenlik yaptığını söyledi.

Köye alıştığını ve öğrencilerini çok sevdiğini ifade eden Yeşilgül, şöyle konuştu:

"Köylülerle de aram çok iyi. Herkesi çok seviyorum. Okulumuzun şartları çok iyi olmasa da öğrencilerim için elimden gelen çabayı gösteriyorum. Sınıfı ve okulu güzelleştirmek için her türlü etkinliği yapıyoruz. Ayrıca il merkezinde oturuyorum. Köye servisle geliş-gidiş yapıyorum. Okulu her sabah açıyorum ve öğrencilerim gelmeden sınıfı ısıtıyorum. Okulu temizliyorum. İlk başta temizliği ben yapıyordum. Şimdiyse sınıfımızı bazen birlikte temizliyoruz."

Her zaman söylendiği gibi öğretmenliğin çok kutsal bir meslek olduğunu bildiren Yeşilgül, bunun sözde olmaması gerektiğini dile getirerek, çocukluğundan beri öğretmen olmayı istediğini anlattı.

Öğrencileri için "Onlar sadece benim öğrencilerim değil, çocuklarımdır" diyen Yeşilgül, "Onları öyle benimsedim. Kendimden ve hayatımdan bir parça oldular" ifadesini kullandı.

İçgeçit Köyü İlkokulunda görev yapan Üstün ise çocukları sevdiğini ve bu mesleği yapabileceğine inandığı için Bitlis'e geldiğini kaydetti.

Öğretmenliğin sabır ve fedakarlık isteyen bir meslek olduğunu dile getiren Üstün, "Her gün okula geldiğimde sobayı yakarak sınıfı ısıtıyorum. Okulun tek öğretmeniyim. Yeri geldiğinde okulun öğretmeni ile hademesi oluyorum" diye konuştu.