Bitlis'in "titiz" köyü

Bitlis'in "titiz" köyü
Bitlis'in "titiz" köyü
- Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Çayır köyü, köylülerin çevre temizliğine gösterdiği duyarlılık ve sağlıklı yaşam için sigara içmemesiyle dikkati çekiyor - Köyün eski muhtarı Etem Erdoğan: - "Bizim diğer köylerden farkımız var. Sarımsak yemiyor, sigara içmiyor, büyükbaş hayvan beslemiyoruz" - Siirt'ten köye gelin gelen Sevda Erdoğan: - "Bu köyde kadınları bostanlarda çalıştırmıyorlar. Sadece erkekler çalışıyor, hayvanları bile erkekler sağıyor"

BİTLİS (AA) - İBRAHİM YALDIZ - Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Çayır köyünde yaşayan vatandaşlar, sağlıklı yaşam için köyde sigara içmiyor ve çevre temizliği konusunda duyarlılık göstererek hayvanlarını köyün dışında besliyor.

İlçeye 38 kilometre uzaklıktaki 25 haneli Çayır köyü, çevre ve insan sağlığına gösterilen hassasiyetle dikkati çekiyor. Köyün eski muhtarı Etem Erdoğan'ın, 25 yıl önce muhtarlığa ilk seçildiği dönemde başlattığı kampanya ile köyde "kötü kokular yayılmasın" diye, büyükbaş hayvan beslenmemesi kararı alındı.

O tarihten beri küçükbaş hayvanlar da köyün dışındaki ağıllara çıkarıldı. Ayrıca sigara kullanımının ve sarımsak yenilmesinin yasaklandığı köyde, köylüler 25 yıldan bu yana her türlü kötü alışkanlıktan uzak durmaya çalışıyor.

Çayır Köyü Muhtarı Evren Erdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köyde sağlıklı yaşama önem verdiklerini ve insanların rahatsız olduğu kötü kokulardan uzak durduklarını söyledi.

Köydeki hiç kimsenin uzun yıllardır sigara içmediğini ve sarımsak yemediğini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"25 haneli köyümüz tertemiz, diğer köylerden çok farklı. Sigara içmiyoruz. Başka köyden gelen misafirlere de evde sigara içirmiyoruz. Gençlerimizi de sigaradan uzak tutmaya çalışıyoruz. Büyükbaş hayvan beslemiyoruz. Köyümüzün içi tertemiz. Temiz kalması için bütün tedbirleri alıyoruz. Küçükbaş hayvanı ise köyün dışında besliyoruz ayrıca köyde kokusundan rahatsız olunduğu için hiç kimse sarımsak yemiyor. Kadınlarımızı bostanda bahçede çalıştırmıyoruz. Kadınlarımız sadece ev işlerine bakıyor."

- Köye gelin gelenler rahat ediyor

Siirt'ten 5 yıl önce köye gelin gelen Sevda Erdoğan ise köyün çok güzel geleneklerinin olduğunu söyledi.

Köyde erkeklerin çalıştığını görünce çok şaşırdığını ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

"5 yıldır bu köyde yaşıyorum. Köyde sarımsak yenmiyor ve sigara içilmiyor. Büyükbaş hayvan beslenmiyor. Büyükbaş hayvanın kokusundan rahatsız olduğumuz için beslemiyoruz ve köyümüzün içi tertemiz. Kadınları tarlalarda, bostanlarda çalıştırmıyorlar. Sadece erkekler çalışıyor. Sütü bile erkekler sağıyor. Biz kadınlar sadece ev işleri yapıyor ve çocuklarımıza bakıyoruz. Bu köye gelin gelenler çok rahat ediyor. Burada yaşamak çok rahat."

Köyün eski muhtarı Etem Erdoğan da köylerinin diğer köylerden çok farklı olduğunu vurguladı.

Erdoğan, "25 yıl muhtarlık yaptım. Bizim diğer köylerden farkımız var. Sarımsak yemiyor, sigara içmiyor ve büyükbaş hayvan beslemiyoruz. Sarımsak kokusunu sevmediğimiz için yemiyoruz. Kadınlarımızı dışarıda çalıştırmıyoruz. Kadınlarımız süt sağmaz. Eskiden beri bu geleneğimiz devam etmekte" dedi.