Bitlisli engellilere umut ışığı

Bitlisli engellilere umut ışığı
Bitlisli engellilere umut ışığı
- Bitlis'te açılan "Doğal Gaz İç Tesisat Cihaz ve Montajlama Kursu", kentteki 23 engelliye umut oldu - İşkur İl Müdürü Aslan: "Kursu başarıyla tamamlayan engelli kardeşlerimiz, alacakları belgeyle doğal gaz şirketlerinde kalifiye eleman olarak istihdam edilecek"

BİTLİS (AA) - YUNUS OKUR - Bitlis Merkez Engelliler Derneği tarafından hazırlanan "Doğal Gaz İç Tesisat Cihaz ve Montajlama Kursu" ile kentteki engellilerin istihdamı sağlanacak.

Engelliler derneği tarafından hazırlanan "Doğal Gaz İç Tesisat Cihaz ve Montajlama Kursu" Projesi'nin kabul edilmesinin ardından İşkur İl Müdürlüğünce engellilere yönelik kurs açıldı.

Toplum Destek Merkezi'nde, kentteki 23 engellinin katılımıyla açılan kursta, teorik ve uygulamalı eğitim veriliyor.

İşkur İl Müdürü Alaattin Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bitlis Merkez Engelliler Derneğinden gelen talep üzerine kurs açtıklarını belirterek, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün desteğiyle 23 engelliye eğitim vermeye başladıklarını söyledi.

Kentte işsizliğin önemli bir sorun olduğunu, aynı zamanda işverenlerin de kalifiye eleman sıkıntısı yaşadığını anlatan Aslan, "Bitlis'te gelecek yıldan itibaren doğal gaz kullanımı başlayacak. Böylelikle kalifiye elemana ihtiyaç olacak. Kursu başarıyla tamamlayan engelli kardeşlerimiz, alacakları belgeyle doğal gaz şirketlerinde kalifiye eleman olarak istihdam edilecek" dedi.

Dernek başkanı Ahmet Koçyiğit ise derneklerine üye birçok kişinin işsizlik nedeniyle evlerine hapsolduğuna dikkati çekerek, kursun, engelliler için umut ışığı olduğunu ifade etti.

Kentte doğal gaz çalışmalarının başlamasıyla kursa katılan tüm engellilerin istihdam edileceğine değinen Koçyiğit, amaçlarının üyelerine iş imkanı sağlayıp evlerinden çıkmalarını sağlamak olduğunu kaydetti.  

Kursiyerlerden Yusuf Tütün de kursa katılan tüm engellilerin işsiz olduğunu bildirerek, "Bu kurs bizim için bir umut ışığı oldu. Bu imkanı bize sunanlara teşekkür ediyorum" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  İŞKUR

  ,

  İşsizlik

  ,

  toplum

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  engelli

  ,

  Aslan