Bitlis'te "Çocuk Dostu Şehirler" Projesi

Bitlis'te "Çocuk Dostu Şehirler" Projesi
Bitlis'te "Çocuk Dostu Şehirler" Projesi
BİTLİS (AA) - Bitlis Belediyesi ve UNİCEF tarafından yürütülen "Çocuk Dostu Şehirler" Projesi Çalıştayı düzenlendi.Kentteki bir otelin toplantı...

BİTLİS (AA) - Bitlis Belediyesi ve UNİCEF tarafından yürütülen " Çocuk Dostu Şehirler" Projesi Çalıştayı düzenlendi.

Kentteki bir otelin toplantı salonunda yapılan çalıştayda konuşan Bitlis Belediye Başkanı Hüseyin Olan,  Türkiye 'de UNİCEF tarafından 10 ilde yürütülen bu projede yer almaktan memnuniyet duyduklarını söyledi.

Toplumun dezavantajlı grubu olan çocuklara yaşanabilir bir kent oluşturmak için çalışma yürüttüklerini bildiren Olan, şöyle konuştu:

"Bu projede yer alan illerden biri olduğumuz için kendimizi şanslı hissediyoruz. Bitlis'in nüfusunun yarısını 0-19 yaş grubundaki çocuklar oluşturuyor. Dezavantajlı bu grubun avantajlı hale getirilebilmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Burada çalışan ekibin işi çok zor. Çünkü beslenme, oyun ve gelişim konularının yanı sıra bu çalıştayda bölgemizde son 40 yılda yaşanan olaylardan en fazla etkilenen çocuklarımız için en iyiyi aramaya çalışacağız. Bölgede anadilde  eğitim , göç ve çatışma ortamları ciddi sorun yarattı. Olaylarda ölenlerin büyük kısmı çocuklardan oluşuyor. Bundan sonra ki süreçte çocuk kampüsü oluşturulması için teklif sunacağız. Bu kampüslerde çocukların ilgi alanları belirlenerek, ona göre eğitim almaları sağlanabilir. Bu konuları burada tartışacağız. Bu projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum."

Ardından UNİCEF Türkiye Temsilcisi Nilgün Çavuşoğlu, proje hakkında sunum yaptı.

Çalıştay, gruplarının oluşturulmasıyla devam etti.