Bitlis'te, karla mücadele ekiplerinin zorlu kış mesaisi

Bitlis'te, karla mücadele ekiplerinin zorlu kış mesaisi
Bitlis'te, karla mücadele ekiplerinin zorlu kış mesaisi
- Türkiye'de kar yağışının en fazla olduğu şehirlerin başında gelen Bitlis'te kar nedeniyle kapanan köy yolları, karla mücadele ekiplerinin çalışmasıyla ulaşıma açılıyor

BİTLİS (AA) - Bitlis İl Özel İdaresine bağlı karla mücadele ekipleri, kar nedeniyle kapanan köy yollarını açmak için geceli gündüzlü mesai yapıyor.

Kar kalınlığının kent merkezinde 105, yüksek kesimlerde ise 2 metreyi bulduğu kentte, İl Özel İdaresine bağlı karla mücadele ekipleri gece gündüz demeden kapalı köy yollarında çalışma yürütüyor.

Kış mevsimi süresince sorumluluk alanlarında bulunan 302 köydeki 2 bin 132 kilometrelik yol ağında kar temizleme çalışması yapan İl Özel İdaresi ekipleri, kardan kapanan köy yollarını soğuk havaya ve olumsuz doğa koşullarına aldırış etmeden tek tek ulaşıma açıyor.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 23 dereceyi gösterdiği Süphan ve Nemrut Dağı eteklerindeki köy yollarında dondurucu soğuğa rağmen çalışan ekipler, vatandaşların mağduriyetini gidermek için büyük bir özveriyle görevlerini yapıyor. 

Karla mücadele ekiplerinin bu fedakarlığı, yolları açılan köylüler tarafından da memnuniyetle karşılanıyor.

Adilcevaz ilçesinde çalışma yapan ekiplerle bir araya gelen İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yalçın Sözbilici, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bitlis'te bu yıl karla mücadeleye büyük yatırım yaptıklarını söyledi.

Kapanan köy yollarını 3 gün gibi kısa bir sürede açacak güçte olduklarını vurgulayan Sözbilici, şöyle konuştu:

"Hava sıcaklığının sıfırın altında 23 dereceyi gösterdiği Adilcevaz ilçesinde tipi ve fırtınanın yanında sis olayıyla da mücadele ederek köy yollarını açık tutmaya çalışıyoruz. Bu çalışmalar hafta sonu da dahil olmak üzere sabaha kadar devam ediyor. Özverili çalışmalarından dolayı şantiyedeki personelimize teşekkür ediyorum. Bu bölgede kar kalınlığı çok olmasa da hava sıcaklığı eksi 23 dereceyi gösteriyor. Buna rağmen çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz." 

Köylüler ise kar nedeniyle kapanan yolların, geçmiş yıllara göre daha kısa sürede açıldığına değinerek, İl Özel İdaresi ekiplerine fedakar çalışmalarından dolayı teşekkür etti.


  ETİKETLER:

  Yatırım

  ,

  Köy

  ,

  Gece

  ,

  Hava

  ,

  doğa

  ,

  kış

  ,

  kar

  ,

  kent

  ,

  hafta sonu