Bitlis'te "Kayaklı Koşu A Grubu Birinci Etap Yarışması"

Bitlis'te "Kayaklı Koşu A Grubu Birinci Etap Yarışması"
Bitlis'te "Kayaklı Koşu A Grubu Birinci Etap Yarışması"
BİTLİS (AA) - Türkiye Kayak Federasyonu'nca Bitlis'te düzenlenen "Kayaklı Koşu A Grubu Birinci Etap Yarışması" başladı.Bitlis-Tatvan karayolundaki...

BİTLİS (AA) -  Türkiye Kayak Federasyonu'nca Bitlis'te düzenlenen "Kayaklı Koşu A Grubu Birinci Etap Yarışması" başladı.

Bitlis-Tatvan karayolundaki El-Aman Hanı mevkisinde başlayan yarışmaya, 13 ilden 231 sporcu katıldı.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 5 derece olduğu kentte, sporcular, soğuk hava ve sise aldırış etmeden dereceye girmek için kıyasıya yarıştı.

Toplam 10 kategorideki yarışmada, büyük bayanlar, büyük erkekler, genç erkekler ve genç bayanlar 10 kilometre, diğer kategorilerdeki sporcular ise 5 kilometrelik pistlerde mücadele ediyor.

Kayak yarışmalarını takip etmek için Bitlis'e gelen ve sporculara başarılar dileyen federasyonun asbaşkanı Ali Oto, bugün yapılan yarışmanın ardından 2. etap yarışmasının düzenleneceğini belirterek, bu yarışmada batıdan gelen sporcularla yarışılacağını söyledi.

Oto, ikinci etabın ardından Türkiye Şampiyonası'nın belirleneceğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bitlis çok güzel ev sahipliği yapıyor. Havanın sisli olması, yarışçılarımızı ve yarışı bir saat kadar engelledi. Bitlis'te alp disiplini branşında da yılardır yarış yapmayı düşünüyoruz ancak önceden kentte konaklamadan dolayı sıkıntı yaşıyorduk. Görüyorum ki artık Bitlis'te konaklama sıkıntısı kalmamış. Bu nedenle 30 Ocak'ta GAP yarışları adı altında burada alp disiplini yarışması düzenlenecek. Federasyonumuzun programında bir değişiklik olursa etap yarışmalarının bir ayağını Bitlis'e alabiliriz. Tesislerin de her geçen gün iyileştirilmesi lazım. Zaten Türkiye olarak, Avrupa'nın gerisinde kalıyoruz. Çünkü her zaman bu tesislerin yenileri ve gelişmişleri çıkıyor. Tıpkı bilgisayar gibi."

Bitlis'teki telesiyej sisteminin faal olduğunu ancak suni kar sistemlerinin de yapılması gerektiğini bildiren Oto, Avrupa'da kayakçıların çoğunun suni karda kaydığını dile getirerek, bu nedenle yurtdışından geri kaldıklarını belirtti.

- "Dağı olmayan İstanbul , Türkiye şampiyonu oluyor"

Geçmişte Bitlis'te kayak sporu yaptığını ve o zamanlar kentte çok başarılı sporcuların bulunduğunu anımsatan Oto, "Kayak sporunun Bitlis'te geriye gitmesinin sebebi, sadece buradan kaynaklanmıyor. Bu sorun Türkiye ile alakalıdır. Dağı olmayan İstanbul, Türkiye şampiyonu oluyor. Onlar bütçe imkanlarından dolayı antrenmanlarını hep yurtdışında yapıyor. Yaz aylarında bile çalışıyorlar ama bundan sonra Bitlis'te ve doğuda kayak sporu gelişecek. Kayak geliştikçe, sporcu da gelişecek" diye konuştu.