Bitlis'te satranç merkezi açıldı

Bitlis'te satranç merkezi açıldı
Bitlis'te satranç merkezi açıldı
BİTLİS (AA) - Türkiye Satranç Federasyonu'nca Bitlis'te kulüp merkezi açılışı yapıldı.Açılışta konuşan Bitlis Vali Yardımcısı Salih Altun, satranç...

BİTLİS (AA) - Türkiye Satranç Federasyonu'nca Bitlis'te kulüp merkezi açılışı yapıldı.

Açılışta konuşan Bitlis Vali Yardımcısı Salih Altun, satranç gibi zeka geliştirici oyunların ülke geneline yayılması gerektiğini söyledi.

Gençlerin çoğu zamanının büyük bir bölümünü kahvehanelerde veya internet kafelerde geçirdiğini ifade eden Altun, şöyle konuştu:

"Bunlara karşı bir önlem almak gerekir. Gençlere şunu, bunu yapma demektense bir alternatif göstermek gerekiyor. Başta derneğin yöneticileri olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hakikaten Bitlis'te böyle bir yere ihtiyaç vardı. Bende vakit buldukça buraya gelip satranç oynamayı düşünüyorum. Satranç gibi faydalı şeylerin yaygınlaştırılması için elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız."

Bitlis Satranç Kulübü Başkanı Mesut Araboğa ise amaçlarının düşünen ve hayatı boyunca atacağı her adımı sorgulayabilen bireyler yetiştirmek olduğunu söyledi.

Araboğa, şöyle konuştu:

"Satranç bir hedef oyunu değil. Bu spor daha sağlıklı, topluma katkı sağlayan yeni bireylerin oluşmasını sağlar. Bu yüzden satranca gençlerimizin katılımını bekliyoruz. Bir gencimizin madde bağımlısı olmasını veya teröre bulaşmasını engellersek, asıl o zaman hedefimize ulaşırız. Merkezimizde turnuvalar ve organizasyonlar olacak. Ayrıca 7'den 70'e tüm satranç severlerin buraya gelerek temiz, rahat bir ortamda satranç oynamasını görmek bizi ayrıca mutlu edecektir. Satrançta Türkiye'nin önde gelen illerinden biriyiz. Bir kulübümüz 76 ilin katılımıyla gerçekleşen şampiyonada, 4. olarak bir üst lige çıkmayı başardı. Birinci ligde bir kulübümüz de var."