Bitlis'teki sağlıkçılara "yeni doğan" eğitimi verildi

Bitlis'teki sağlıkçılara "yeni doğan" eğitimi verildi
Bitlis'teki sağlıkçılara "yeni doğan" eğitimi verildi
BİTLİS (AA) - Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından Bitlis ve ilçelerinde görev yapan sağlıkçılara "Yeni doğan bebeklerin hayata...

BİTLİS (AA) - Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından Bitlis ve ilçelerinde görev yapan sağlıkçılara "Yeni doğan bebeklerin hayata tutunması" eğitimi verildi.

Yeni doğan bebek ölümlerini en asgariye indirmek amacıyla Tatvan'daki bir otelin toplantı salonunda başlayan eğitimin 3 gün devam edeceği belirtilirken, eğitimi başarıyla tamamlayanlara Sağlık Bakanlığından onaylı sertifika verileceği ifade edildi.

Eğitimlere toplamda 75 kişinin devam ettiğini belirten kurs yöneticisi Hakan Uludağ , amaçlarının önlenebilir yeni doğan bebek ölümlerinde şu anda binde 7,5 olan sayıyı daha da aşağıya çekmek olduğunu söyledi.

Katılımcılara yeni doğan bebeklerle ilgili canlandırma, pratik ve teorik bilgiler verileceğini kaydeden Uludağ, şöyle konuştu:

"Bu eğitimi yapmamızın en büyük nedeni önlenebilir bebek ölümlerindeki ölümleri en asgariye indirmektir. 1960'larda binde 45 olan ölüm sayısı günümüzde binde 7,5'lere kadar düşmüştür. Burada amaç ölüm sayısını bu rakamın da altına düşürmektir. İnşallah bu eğitimler sayesinde de bunu sağlamayı hedefliyoruz."