Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor
BİTLİS (AA) - Adilcevaz ilçesinde Cumhuriyet Bayramı törenle kutlandı.İlçedeki tören havanın yağışlı olması nedeniyle Halk Eğitim Merkezi Toplantı...

BİTLİS (AA) - Adilcevaz ilçesinde Cumhuriyet Bayramı törenle kutlandı.

İlçedeki tören havanın yağışlı olması nedeniyle Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonun'da düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, minik öğrenciler tarafından Adilcevaz Kaymakamı Özer Özbek'e çiçek takdim edildi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Kaymakam Özbek, Cumhuriyet'in 92. yıl dönümünü kutlamanın sevincini yaşadıklarını ifade ederek, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Cumhuriyetin ilanının, milletin şanlı tarihindeki en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu belirten Özbek, şöyle konuştu:

"Bu büyük günde cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Atatürk'ü, O'nun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehit ve gazilerimizi milletçe sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz. Cumhuriyetimiz Atatürk'ün önderliğinde milletimizin, azim ve kararlılığıyla vücut bulmuş büyük bir eserdir. Cumhuriyetimizin kazanımlarını pekiştirmek için yapmamız gereken, cumhuriyetimizin temel ilkelerini muhafaza etmektir. Anayasamızın değişmez hükümleriyle belirlenmiş olan cumhuriyetimizin demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti niteliklerini bir bütün olarak savunmalı ve daha da kökleştirmeliyiz. Atatürk ilke ve inkılaplarını özümsemiş, cumhuriyetin çok yönlü kazanımlarının, hak ve sorumluluklarının bilincinde olan, üretken ve çağın gerektirdiği beceri ve bilgilerle donatılmış, demokrasiden ödün vermeyen, sağlam değer yargılarını benimseyen bireyler, toplumsal gelişmenin öncüsü olacaktır. Bu inanç ve coşkuyla, hepimizin Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyor, çocuklara ve gençlerimize sevgilerimi, bizi yetiştiren büyüklerimize saygılarımı sunuyorum." 

Öğrenciler tarafından okunan şiirlerin ardından, resim, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim edildi.

Programa, Kaymakam Özbek, Belediye Başkan Vekili Fikri Ölçücü, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Mesut Başkurt, Cumhuriyet Başsavcısı Sinan Çullu, Adilcevaz Meslek Yüksekokulu Müdürü Murat Çelik, İlçe Emniyet Müdürü Erdem Uçak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kurbani Özdaş, İlçe Müftüsü Sait Dizen, kurum amirleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.