Diyabet hastalarına beslenme önerileri

Diyabet hastalarına beslenme önerileri
Diyabet hastalarına beslenme önerileri
BİTLİS (AA) - Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Yüksekokulu'nda görev yapan  Öğretim Görevlisi ve Beslenme Diyet Uzmanı Esma Aksoy Kendilci,...

BİTLİS (AA) - Bitlis Eren Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Yüksekokulu'nda görev yapan  Öğretim Görevlisi ve Beslenme Diyet Uzmanı Esma Aksoy Kendilci, diyabet hastalarına önerilerde bulundu.

Kendilci, yaptığı açıklamada, diyabetin, insülin hormonu eksikliği veya etkisizliği sonucu kan şekerinin yükselmesine neden olan, ömür boyu süren bir hastalık olduğunu söyledi. 

Diyabetin toplumda sık olarak görülen hastalıklarından biri olduğunu ifade eden Kendilci, şöyle konuştu:

"Diyabeti olsun olmasın tüm insanların sağlıklı bir yaşam için yemeleri gereken besinler aynıdır. Vücudumuz için gerekli olan yiyeceklerin zaman ve miktar olarak belirli bir denge içinde alınması, kan şekeri kontrolünü sağlar ve komplikasyonların gelişimine engel olur. Diyabetin tıbbi beslenme tedavisinde öğün atlamamak ve ara öğün yapmak çok önemlidir. Ara öğünler kan şekeri kontrolünü daha iyi sağlar. Diyabet hastalarının yediğimiz çoğu yiyecekte şeker olduğunu bilmeleri gerekir. Ayrıca kan şekerini hızlı yükselten basit (saf) karbonhidrat içeren, çay şekeri, bal, reçel, pekmez, çikolata, pasta, tatlı, hazır meyve suyu gibi besinleri azaltmalılar. Bu gıdaların yerine kan şekerini yavaş yükselten kompleks karbonhidrat içeren, kurubaklagil, sebze, meyve, tahıl, çorba, pilav, makarna, ekmek gibi besinleri tüketmeliler."

Diyabet hastalarının, kırmızı et tüketimini azaltmalıları gerektiğini ve yerine tavuk veya balık eti tercih etmeleri gerektiğini belirten Kendilci, hastaların kızartılmış yiyeceklerden uzak durması gerektiğini anlattı.

Kendilci, "Yağı azaltmalı, 1 kilo sebzeyi 3-4 yemek kaşığı yağla pişirmeliler. Yağı azaltmak için az yağlı süt ve yoğurdu tercih edebilirler. Tuz alımı azaltılmalıdır. Yemekler daha az tuzlu olmalı. Tabaklarına ilave tuz eklememeliler. Meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketsinler. Her gün en az 10 bardak su içmeliler. Ayrıca kan şekeri üzerinde olumlu etkileri olan fiziksel aktiviteyi arttırmalılar. Diyabet hastalarının günde 2 porsiyondan fazla meyve tüketmemelerini öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

Kendilci, diyabet hastalarının hangi besini, ne zaman ve ne miktarda yiyeceklerini bilmeleri ve buna uygun beslenmeleri gerektiğini de kaydetti.