Doğu ve Güneydoğu'da yeni korucu istihdamı

Doğu ve Güneydoğu'da yeni korucu istihdamı
Doğu ve Güneydoğu'da yeni korucu istihdamı
- Van Geçici Köy Korucuları Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kahraman: - "Yeni alımlar vatanını seven insanların bölgesinde etkin bir savunma yürütmesi açısından önemlidir" - Bitlis Köy Korucuları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Kandemir: - "Terörle mücadelenin etkin şekilde yürütülmesi için yeni korucu alımı önem taşıyor"

VAN (AA) - Van Geçici Köy Korucuları Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ayhan Kahraman, yeni korucu istihdamına ilişkin, "Yeni alımlar vatanını seven insanların bölgesinde etkin bir savunma yürütmesi açısından önemlidir" dedi.

Kahraman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni korucu alımının bölgenin güvenli açısından önemli olduğunu söyledi.

Asker ve özel harekat polislerinin bölgenin coğrafi yapısına hakim olmadığını, bu nedenle korucuların operasyonlarda etkin bir görev üstlendiğini aktaran Kahraman, şöyle konuştu:

"Yıllardır korucularımız askerlerimizle ve ön saflarda operasyonlara katılıyor. Bazı korucularımız emekli oldu, bazıları da yaş olarak ilerledi. Bu nedenle yeni alımlar bizim acımızdan çok önemli olacak. Hem bölgedeki gençlerimiz için kapısı olacak hem de vatan savunmasında etkinliğimiz artacak. Van'da şu anda 5 bin 200 korucumuz görev yapıyor. Bölgenin tamamında arkadaşlarımız vatanını, köylerini, evlerini, insanları canları pahasına koruyor. Yeni alımlarla birlikte gücümüzün artacağına inanıyorum."

Korucuların maaşlarına seyyanen 250 lira zam yapıldığını anımsatan Kahraman, bu tür çalışmaların 30 yıl önce yapılması gerektiğini vurguladı. 

Kahraman, korucuların daha iyi şartlar altında çalışmasını sağlamak için dernek olarak mücadele ettiklerine dikkati çekerek, "Korucularımızın sosyal güvencelerinin sağlanmasını istiyoruz. Aynı zamanda operasyon tazminatları da hesaplarına yatırıldı. Bundan sonra da bu tür düzenlemelerin devam etmesini ve korucuların hak ettikleri şartlarda çalışma koşullarının oluşturulmasını talep ediyoruz" dedi. 

Bitlis Köy Korucuları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Behçet Kandemir ise terörle mücadelenin etkin şekilde yürütülmesi için yeni korucu alımlarının önem taşıdığını söyledi.

Bunun çok iyi bir avantaj olduğunu ve istihdama büyük katkı sunacağını belirten Kandemir, alınacak korucuların iyi bir eğitimden geçirilmesi gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

"Ayrıca yeni alınacak korucuların görüşlerinin iyice öğrenilmesi lazım. Çünkü sıkıntılı bir süreçten geçiyoruz. Devletine ve milletine bağlı kişilerin alınması gerekir. Vatanına, milletine ve ülkesine sadık kişilerin seçilmesi büyük önem taşıyor. Yeni alınan korucular terörle etkin şekilde mücadele edecek. Emekli korucuların yerinin doldurulması için de bu alımlar çok önemli. Sayı az olduğu için PKK korucuları tehdit ediyor. Bu nedenle terörle mücadele de genç koruculara ihtiyaç vardır. İçişleri Bakanlığı'nın yeni korucu alımını çok önemsiyoruz ve olumlu buluyoruz."

Muş'ta Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Derneği'ni kurma çalışması yürüttüklerini dile getiren Muşlu Korucu Cahit Subaşı ise yeni korucu alımlarının güçlerini arttıracağını dile getirdi. 

Bölgede yıllarca terörle etkin mücadele ettiklerini aktaran Subaşı, "Korucularımızın önemli bir bölümü emekliye ayrılmış, kalanlarda yaş olarak ilerlemişti. Terörle etkin mücadelenin sağlanması için genç arkadaşlarımıza ihtiyacımız vardı. Yeni alımlar bu ihtiyacımızı karşılayacak. Hem gençlerimiz yeni iş imkanı bulacak hem de bölgede daha etkin bir mücadele sağlanacak. Bu alımlarla birlikte korucuların sosyal şartlarının da düzenlenmesi gerekiyor. Sigortalarının yapılması ve maaşlarının da istenilen düzeye yükseltilmesi gerekiyor" diye konuştu.