Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü
Dünya Engelliler Günü
BİTLİS (AA) - Bitlis'te faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla ortak basın açıklaması yaptıSivil...

BİTLİS (AA) - Bitlis'te faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları 3 Aralık  Dünya Engelliler Günü dolayısıyla ortak basın açıklaması yaptı

Sivil toplum kuruluşları adına konuşan Girişim ve Kültür Derneği Başkanı Kadir Köstekçi, dünya nüfusunun yaklaşık 1 milyarını, Türkiye nüfusunun ise yüzde 12,29'unu engellilerin oluşturduğunu söyledi.

Engelli vatandaşların haklarından yoksun, ikinci sınıf insan muamelesi gördüğünü belirten Köstekçi, "Hakları, talepleri görmezden gelinmekte, deyim yerindeyse bu ülkede yok sayılmaktalar. İletişimsizlik, zor eğitim koşulları, sosyal güvenlik sorunu, aile sorunları, rehabilitasyon, yoksulluk, ulaşım, istihdam ve benzeri sıkıntılar engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşmesini engellemektedir" diye konuştu.

Son yıllarda özürlü memur seçme sınavıyla birçok engellinin istihdam edildiğini dile getiren Köstekçi, bu çalışmalar sonucunda bir nebze olsun engellilerin sorunlarının azaldığını kaydetti.