Hasta yakınlarının zarar verdiği yoğun bakım ünitesi yenilendi

Hasta yakınlarının zarar verdiği yoğun bakım ünitesi yenilendi
Hasta yakınlarının zarar verdiği yoğun bakım ünitesi yenilendi
BİTLİS (AA) - Bitlis Devlet Hastanesi'nde yaklaşık 4 ay önce hasta yakınları tarafından fiziki koşullarına zarar verilen yoğun bakım ünitesi 3'ncü...

BİTLİS (AA) - Bitlis Devlet Hastanesi'nde yaklaşık 4 ay önce hasta yakınları tarafından fiziki koşullarına zarar verilen yoğun bakım ünitesi 3'ncü basamak haline getirildi.

İkinci basamak hastalar için hizmet veren ünite yenilerek, üniversiteler düzeyinde 3'ncü basamak sağlık hizmeti vermeye başladı.

Bitlis Devlet Hastanesi Başhekimi Erdal Dilekçi, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgenin fiziki şartlarını da göz önünde bulundurarak yeniden yaptırdıkları yoğun bakım ünitesiyle, dışarıya sevk edilen hasta sayısında azalma yaşanacağını söyledi.

Dilekçi, bu tür yoğun bakım ünitelerinin araştırma hastanelerinde bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"1 yıl önce 12 yataklı birinci basamak olarak hizmete giren yoğun bakım ünitemizin fiziki koşulları, hasta yakınları tarafından 4 ay önce tahrip edildi. Bir personelimizin de darp edildiği olayda, ünitemiz bir süre hizmet veremez duruma gelmişti. Bakanlığımızla yaptığımız görüşmeler sonrasında, kapasitemizi 14 yatağa çıkararak, 3'ncü basamak yoğun bakım şartlarını sağladık. Hasta kabulüne başladık. Bölgemizin şartları nedeniyle, hasta sevki ve mağduriyet yaşamaması için bu önemli bir gelişme. Bu tür yoğun bakım servisleri, özellikle üniversite hastanelerinde bulunuyor. Yoğun bakım ünitemizde, üniversite seviyesinde hizmet verilmektedir. Bu ünitede anestezi uzmanlarımız 24 saat nöbet tutuyor. Ünitemiz Bitlis'e ve hastanemize hayırlı olsun."