Hava kirliliğine karşı "elektrikli kalorifer kazanı" üretti

Hava kirliliğine karşı "elektrikli kalorifer kazanı" üretti
Hava kirliliğine karşı "elektrikli kalorifer kazanı" üretti
- Bitlis'in Hizan ilçesinde yaşayan elektrik-elektronik teknikeri Fatih Yavuz, ilçedeki hava kirliliğine karşı elektrikle çalışan tasarruflu kalorifer kazanı üretti - Elektrik-elektronik teknikeri Yavuz: "Bu çalışmamızla bir nebze bile olsa hava kirliliğinin önüne geçmişsek ne mutlu bize"

BİTLİS (AA) - YUNUS OKUR-İBRAHİM YALDIZ - Hizan ilçesinde yaşayan elektrik-elektronik teknikeri Fatih Yavuz, ilçede yaşanan hava  kirliliğinin önüne geçmek için elektrikle çalışan tasarruflu kazan üreterek, kalorifer sistemine entegre etti.

Kış mevsiminde evlerin ısıtılması için kullanılan kömür kazanlarının çevreye ve havaya verdiği zararı göz önünde bulunduran Yavuz, bu olumsuzluklara karşı elektrikle çalışan tasarruflu kazan yapmaya karar verdi.

İlk olarak ilçedeki demir doğrama ustalarından destek alıp kalorifer kazanı yapan Yavuz, daha sonra hazırladığı projedeki elektrik sistemini kazana entegre etti.

Yaptığı denemelerde başarı sağlayan ve kazanın elektrik tüketimini de en aza indiren Yavuz, hazırladığı çalışmayı ilçe halkına tanıttı. 

Yavuz, vatandaşların projeye ilgi göstermesi üzerine ilçedeki birçok ev ve yerine kendi imalatı olan elektrikli kazandan takılmasını sağladı.

Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, elektrik masrafından kaçınan vatandaşların, çevreye verdiği zararı farkında olmadığını belirtti.

İlçedeki hava kirliliğini en aza indirmek amacıyla böyle bir çalışma yaptığını anlatan Yavuz, usta öğreticilik yaptığı halk eğitim merkezindeki kursiyerlerle bu sorunu çözmek için çalışma yaptıklarını söyledi.

Yavuz, hava kirliliğine karşı elektrikli çözüm ürittiğini bildirerek, şöyle konuştu:

"Yaptığımız kazanın harcadığı elektrik, kullanılan petek sayısına ve büyüklüğüne göre değişiyor. 5 petekli bir dairenin ısıtılması için aylık ortalama 120 lira  elektrik masrafı çıkıyor. Bu da elektrikli kazanın oldukça tasarruflu olduğunu gösteriyor. Kullananlar da oldukça memnun kaldı. 

Kazanın maaliyeti bin 200 lira. Ben de bin 500 liraya isteyen kişilerin ev ve iş yerlerine bu kazanı takıyorum. Kazanlarımız kömür yerine elektrikle çalışıyor. Atölyemiz olmadığı için Hizan'daki demirci arkadaşlardan yardım aldık. Önce kazan yaptık, daha sonra bu kazanları elektrikli rezistanslarla ısıttık. Rezistansları kazana döşedikten sonra denemeler yaptık. Birkaç denemeden sonra başarılı olduk. Destek alırsak seri üretime geçmeyi hedefliyoruz. Bu çalışmamızla bir nebze bile olsa hava kirliliğinin önüne geçmişsek ne mutlu bize."


  ETİKETLER:

  Fatih

  ,

  Hava

  ,

  elektrik

  ,

  ilçe

  ,

  lira

  ,

  kış

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  Karşı