Hizan'da internet kafe işletmecilerine seminer

Hizan'da internet kafe işletmecilerine seminer
Hizan'da internet kafe işletmecilerine seminer
BİTLİS (AA) - Hizan Kaymakamlığı tarafından internet kafe işletmecilerine yönelik bilgilendirme semineri düzenlendi.Kaymakamlık Toplantı Salonu'nda...

BİTLİS (AA) - Hizan Kaymakamlığı tarafından internet kafe işletmecilerine yönelik bilgilendirme semineri düzenlendi.

Kaymakamlık Toplantı Salonu'nda düzenlenen seminerde konuşan Kaymakam Sedat İnci, özellikle yasak sitelere girişi engelleyen TİB onaylı filtrelerin kullanılması gerektiğini söyledi.

Sabit IP adreslerinin kullanılmasının sağladığı faydalara değinen İnci, işletmecilerin hem kendi hem de iş yeri güvenlikleri anlamında kamera kayıtlarını, düzenli olarak tutması gerektiği ifade etti.

İnci, şunları kaydetti:

"Özellikle gençlerimiz dışarının tehlikelerinden uzak durmak amacıyla vakit geçirmek veya oyun oynamak üzere internet kafelere gitmekteler. Bu sebeple gençlerimizin kötü alışkanlıklar edinmek yerine, en azından kapalı ve nezih ortamlarda vakit geçirmelerini sağlayan kafelerin bir anlamda koruyucu nitelik taşıdığı bilinmektedir. Özellikle TİB onaylı filtrelerin kullanılması, kamera görüntülerinin düzenli olarak kayıt altına alınması ve 12 yaş altı çocukların oyun amacıyla işletmelere velilerinden izinsiz olarak alınmaması gibi esaslarda belirtilmiş kurallara uyulması gerekiyor ki bu da zaten esnafımız tarafından bilinmektedir."

Seminerde, bilgisayar öğretmeni Mikail Kuzu "Ticari Amaçla İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcı İş Yeri Denetleme Eğitimi" konusunda bilgi verdi. 

Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Şiar Gümüş ise Hizan'da faaliyet gösteren internet kafe işletmecilerine yükümlülük ve sorumluluklarını anlattı.