Hizan'da öğrenci meclisi başkanlık seçimi yapıldı

Hizan'da öğrenci meclisi başkanlık seçimi yapıldı
Hizan'da öğrenci meclisi başkanlık seçimi yapıldı
BİTLİS (AA) - Hizan ilçesinde öğrenci meclis başkanlığı seçimini Fatma Aliye Kız Meslek Lisesi öğrencilerinden Yıldız Ergin...

BİTLİS (AA) - Hizan ilçesinde  öğrenci meclis başkanlığı seçimini Fatma Aliye Kız Meslek Lisesi öğrencilerinden Yıldız Ergin kazandı.

Hizan'da öğrenciler kendilerini temsil edecek olan ilçe öğrenci meclisi başkanını seçmek için sandık başında gitti. 

Hizan Öğretmen Evi Konferans Salonunda yapılan seçimde, her okulun kendi temsilcisini belirlediği ön seçimin ardından, okul temsilciliği için 17 öğrenci yarıştı.

Adayların belirlenmesinin ardından yapılan seçimlerde, Fatma Aliye Kız Meslek Lisesi öğrencilerinden Yıldız Ergin, ilçe öğrenci meclisi başkanı seçildi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Necdet İnan, böylece öğrencilerin demokrasi anlayışını pekiştirip, seçme ve seçilme haklarını uygulamalı şekilde öğrendiğini söyledi.

Öğrencilerde yerleşik bir demokrasi bilincinin oluşturulması için bu tür organizasyonların önemli olduğuna ifade eden İnan, şöyle konuştu: 

"Demokrasi bilincini yerleştirmek amacıyla öncelikle okullarda okul meclis başkanı seçtik. Okul meclis başkanları seçtikten sonra ilçemizi temsil edecek ilçe öğrenci meclis başkanını seçtik. Bu faaliyetteki amacımız demokrasi bilincini öğrencilerimize bir temel unsur olarak yerleştirmek olmuştur. Seçim öncesinde adaylar seçildikleri taktirde yapacakları faaliyetleri anlattı. İlçe meclis başkanları, ilçe genelindeki okullarda yapacakları etkinlikleri ve öğrencilerle ilgili sıkıntıları bize bildirecek."