Karla mücadeleye 2,5 milyon lira harcandı

Karla mücadeleye 2,5 milyon lira harcandı
Karla mücadeleye 2,5 milyon lira harcandı
- Bitlis İl Özel İdaresi tarafından kış mevsimi süresince yürütülen karla mücadele çalışmalarına yaklaşık 2,5 milyon lira harcandığı belirtildi

BİTLİS (AA) - İl Özel İdaresi tarafından kış mevsimi süresince sorumluluk bölgelerindeki 2 bin 137 kilometrelik yol ağında yürütülen karla mücadele çalışmalarına yaklaşık 2,5 milyon lira harcandı.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Yalçın Sözbilici, gazetecilere yaptığı açıklamada, bu yıl kentte metrekareye 6 metre kar düştüğünü vurgulayarak, kurumlarının araç, gereç ve personel açısından iyi bir sezon  geçirdiğini söyledi.

Kış mevsiminde 20 ekip, 96 personel, 11 dozer, 18 greyder, 4 rotatif, 21 servis aracı ve 20 yükleyiciyle çalışma yaptıklarını anlatan Sözbilici, sorumluluk alanlarındaki 302 köy ve 289 mezranın bağlı bulunduğu 2 bin 137 kilometrelik yol ağında bugüne kadar 14 bin 46 kilometrelik karla mücadele çalışması yürüttüklerini ifade etti.

Sözbilici, çalışmalar kapsamında araçların yedek parçalarına 592 bin, fazla mesaiye 200 bin lira harcandığına ve 410 bin litre akaryakıt tüketildiğine değinerek, akaryakıt giderleri de hesaplandığında karla mücadele için yaklaşık 2,5 milyon lira gibi bir harcamaları olduğunu dile getirdi.

Karla mücadelenin ekip işi olduğuna işaret eden Sözbilici, "Bu yıl 4 ya da 5 köyümüz hariç, diğer köylerimizin yollarını en çetin kış şartlarında bile 2 ile 3 gün içinde ulaşıma açtık. Burada ciddi bir ekip çalışması var. Personelimizin yarısından fazlası izne ayrılmasına rağmen 96 personelle bu işin üstesinden gelerek, hiçbir vatandaşı mağdur etmedik. 112 Acil'den gelen çağrılara da anında cevap vererek o köylerimizin yolunu da zamanında açtık" diye konuştu.

Sözbilici, gelecek hafta kardan dolayı tahrip olan köy yollarının onarımıyla ilgili toplantı yapacaklarını bildirerek, yollardaki onarım çalışmalarına da kısa süre içinde başlanacağını sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Köy

  ,

  personel

  ,

  akaryakıt

  ,

  lira

  ,

  kış

  ,

  sezon

  ,

  kar