Miraç Kandili

Miraç Kandili
Miraç Kandili
- Bitlis, Muş ve Van'da, Miraç Kandili dolayısıyla program düzenlendi

BİTLİS (AA) - Bitlis, Muş ve Van 'da, Miraç Kandili dolayısıyla program düzenlendi.

Bitlis'in Tatvan ilçesindeki İbadullah Cami'nde düzenlen Miraç Kandili programı, vaazların verilmesi ve Kur'an-ı Kerim'in okunmasıyla başladı. 

Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kandil programında, Türkçe ve Kürtçe mevlitler okundu. Yapılan dualara eşlik eden vatandaşlar, namaz kıldı.

Muş'ta ise müftülük tarafından Zafer Mahallesi'ndeki Çağlayan Camisi'nde düzenlenen kandil programında, vatandaşlar namaz kılarak, dualara eşlik etti.

Kur'an-ı Kerim ve mevlitlerin okunmasının ardından İl Müftüsü Recep Uzun vaaz verdi. 

Vaazında, Miraç Kandili'nin önemini anlatan Uzun, şunları söyledi:

"Yeryüzünün manevi odaklarından Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa arasındaki bağları güçlendiren miraç, Müslümanların gönül dünyalarını da öylesine güçlendirecek, imanlarını pekiştirecek ve kardeşlik bağlarını kuvvetlendirecek manevi bir tecrübedir. Miraçta elemi, kederi, çaresizliği ve ümitsizliği bir kenara koyup, yeniden yola çıkma vardır. Miraçta arınma, durulma, korunma, kollanma, alınması gereken ibret ve dersler vardır.  Bugün savaşlar, işgaller ve çatışmalar altında kan ağlayan İslam coğrafyası ve doğal afetlerle boğuşan yerküre halkları için yardım etme, acıları doğuran yaralı bilinçlerden, çarpık dindarlıklardan, hasta yüreklerden kurtarmak ve Allah'a yakarmak zamanıdır."

Van'da da İl Müftülüğünce Hazreti Ömer ve Yukarı Norşin Camisi'nde kandil programı düzenlendi.

Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği programda, Ku'an-ı Kerim ve mevlit okunarak, ilahiler seslendirildi.