Modern tarımla çiftçilerin yüzü güldü

Modern tarımla çiftçilerin yüzü güldü
Modern tarımla çiftçilerin yüzü güldü
- Bitlis'in Hizan ilçesinde dar gelirli çiftçiler modern tarımla tanıştı - Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Danacı: "Üreticilerin ekonomik seviyelerinin yükseltilmesi amacıyla kurulan bahçeler olumlu sonuç verdi"

BİTLİS (AA) - Hizan ilçesinde dar gelirli çiftçiler, aldıkları destekle modern tarımla tanıştı.

Hizan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın (SYDV) desteğiyle hayata geçirilen "Sebze Yetiştiriciliği" projesinden yararlanan çiftçiler, oluşturdukları örnek bahçelerden yüksek verim elde etti.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ahmet Danacı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, maddi gücü yetersiz çiftçilerin az alandan yüksek verim alması için projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Yüksek verimli çilek yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve üreticilerin ekonomik gücünün artırılması amacıyla kurulan bahçelerden olumlu sonuç aldıklarını anlatan Danacı, projeyle çiftçilere modern tarım eğitimi verdiklerini ifade etti.

Danacı, şöyle konuştu:

"Sebze yetiştiriciliğini modern hale getirmek için dar alanda sırıkta domates, salatalık ve çilek yetiştiriciliğini yaygınlaştırmak istedik. Bunun için proje hazırladık ve projemizi Hizan SYDV'ye sunduk. Bu projede başarı sağladık. Projenin hayata geçirilmesiyle 4 çiftçimize çilek bahçesi, 3 çiftçimize ise sırıkta domates ve salatalık bahçeleri kurduk. Bahçe kurulumunda ziraat mühendisi ve teknikerlerimiz, çiftçilere modern tarım eğitimi verdi. Kurulan bahçelerde başarıya ulaştık. Çiftçiler ürünleri hem tüketti hem de pazarlayarak gelir elde etti."

Çiftçi İsmet Aydın ise projeyle modern tarım eğitimi aldıklarını ve bunun kendilerine çiftçilik anlamında çok şey kattığını söyledi.

Bahçe kurmadan önce ziraat mühendisleri ve teknikerlerden destek aldıklarını dile getiren Aydın, şöyle konuştu:

"Destek almadan bu bahçeyi kuramazdım. Allah devletimizden razı olsun. Bize destek verdi, bahçe kurduk. Çok iyi verim aldım. Küçücük alanda güzel bir bahçe kurdum. Domatesleri hem sattım hem de akraba ve dostlarıma dağıttım. Giderlerimizi karşıladık ve uygulamadan çok memnun kaldık. Bahçedeki domates ve salatalıktan 4 defa ürün aldım. Çilekten de 2 defa verim aldım. Seneye destek alırsam bahçemi büyüteceğim."