Muharrem ayı

- BEST-DER, Muharrem ayı dolayısıyla program düzenledi

BİTLİS (AA) - Bitlis Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BEST-DER), Muharrem ayı dolayısıyla program düzenledi.

Dernek binasında düzenlenen program, İlahiyatçı Musab Dalga'nın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programda, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan eğitimci Önder İnan, Muharrem ayında geçmiş ümmetlerin de tanıklık ettiği çok önemli hadiselerin yaşandığını söyledi.

Bunlardan birinin Hz. Adem'in tövbesinin kabul edilmesi olduğunu ifade eden İnan, şöyle konuştu:

"Bu ay, Hz. İdris'in diri olarak göğe yükseltilmesi, Hz. Nuh'un gemisinin tufandan kurtulması, Hz. İbrahim'in ateşte yanmaması, Hz. Yakup'un, oğlu Hz. Yusuf'a kavuşması, Hz.Eyüb'ün hastalıklarının iyileşmesi, Hz. Musa'nın Kızıldeniz'den geçip İsrailoğulları'nı Firavun'dan kurtarması, Hz. Yunus'un balığın karnından çıkması, Hz. İsa'nın doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesi gibi hadiselerin cereyan ettiği aydır."

Müminler Muharrem ayı değerlendirirken Hz. Hüseyin'in Kerbela'da yaşadıklarından bir ders çıkarması gerektiğini ifade eden İnan, "Yoksa biz, Kerbela'yı nesillerimize sohbetlerimizde ve bizden sonraki nesillere aktarırken bir hikaye gibi anlatırsak, Hz. Hüseyin'in kıyamının bir anlamı kalmayacak. Hz. Hüseyin'in başının bedeninden koparılışının bir anlamı olmayacak" dedi.

Program, okunan duaların ardından aşure ikramıyla sona erdi.