Osmanlıca'ya ilgi artıyor

Osmanlıca'ya ilgi artıyor
Osmanlıca'ya ilgi artıyor
BİTLİS (AA) - Ahlat Kaymakamlığı, İlçe Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü'nde Osmanlıca kursu açtı.Kursa çeşitli yaş gruplarından, mesleklerden ilk etapta...

BİTLİS (AA) - Ahlat Kaymakamlığı, İlçe Halk Eğitim  Merkez Müdürlüğü'nde Osmanlıca kursu açtı.

Kursa çeşitli yaş gruplarından, mesleklerden ilk etapta 30 kişi katılırken, kursta incelemelerde bulunan Ahlat Kaymakamı Bülent Tekbıyıkoğlu, kursa talebin yüksek olduğunu belirtti.

Talep nedeniyle sınıf sayısını artıracaklarını ifade eden Tekbıyıkoğlu, şöyle devam etti:

"2 bin 500 yıllık her yönüyle bilinen dünya tarihinde, yaklaşık bin 500 yıl kadar bizim milletimiz süper güçlük yapıyor. Yani bir medeniyet oluşturuyor, bilgiye hakim oluyor. Bu medeniyeti oluştururken de, genellikle kullandığı alfabe Arap alfabesiyle beraber Osmanlıca dediğimiz dil fakat yaklaşık 70-80 seneden beri latin alfabesine geçtiğimizden dolayı o zamana kadar, gerek sosyal bilimler, gerek fen bilimleri alanındaki birikimimizi bu zamana taşımakta büyük zorluklar çektik. O zamanki dilin zenginliğini de bu zamana oluşturamadık. Bu büyük bir eksiklikti. Hükümetin ve devletin son günlerde izlediği politikayla bu eksiklik ortadan kalkacak."

Geçmişlerini okuyabilen milletlerin geleceğine daha sağlam adımlar atacağını vurgulayan Tekbıyıkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz de ilçemizde bu amaçla Osmanlıca kursları başlattık. Vatandaşın gerçekten çok büyük alakası var. Kısa sürede 4-5 veya belki daha fazla sınıfa ulaşacağız. Bu, kullandığımız dilin zenginleşmesi açısından da çok önemli. O zamanki dilin zenginliğini bu zamana aktarabilirsek. Bu zamanki kazanımlarımıza ilave edebilersek, daha iyi romanlar, manzum eserler, iyi şiirler yazabileceğimizi zannediyorum. Bu bizim bilim hayatımıza, sosyal bilimlerimize katkılar sağlayacaktır."

Kursiyerlerden 56 yaşındaki Bekir Erensoy ise Osmanlıca'yı öğrenmek için bu kursa katıldığını belirterek, "Kendi geçmişimizi daha iyi öğrenmek, tanımak amacıyla bu kursa geldim. Atalarımızın dilini öğrenmek maksadıyla öğrenmeye geldik" dedi.

Yeliz Karlık da  Tarih öğretmeni olduğunu ve Osmanlıca'nın hem tarih hem de eski yazıların okunması gerektiğini düşündüğü için verilmesi gereken bir ders olarak gördüğünü aktardı.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  YAŞ

  ,

  Hakim

  ,

  Tarih

  ,

  Bilim

  ,

  ilçe

  ,

  eğitim

  ,

  sosyal

  ,

  ders