Samanlığı resim atölyesine dönüştürdü

Samanlığı resim atölyesine dönüştürdü
Samanlığı resim atölyesine dönüştürdü
- Bitlis'in Hizan ilçesinde yaşayan ve samanlığı resim atölyesine dönüştüren 20 yaşındaki Mevlan Acar, tablolara hayallerini çiziyor - Acar: "Maddi imkansızlıklar nedeniyle çalışmalarımı sergileyemiyorum. Tek hayalim, yaptığım çalışmaları sergilemek"

BİTLİS (AA) - İBRAHİM YALDIZ - Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Gayda köyünde yaşayan ressam Mevlan Acar, resim sanatını atölyeye dönüştürdüğü samanlıkta sürdürüyor.

Bingöl Güzel Sanatlar Lisesi'nden 2013 yılında mezun olduktan sonra maddi imkansızlıklar nedeniyle üniversite okuyamayan ve resme ilgi duyan 20 yaşındaki Acar, köydeki samanlığı atölyeye dönüştürdü.

Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2 yıl önce Bingöl Güzel Sanatlar Lisesinden mezun olduktan sonra maddi imkansızlıklar nedeniyle eğitimini sürdüremediğini söyledi.

Resim alanında kendini geliştirmek için köyde bulunan samanlığı atölyeye dönüştürdüğünü ve tek hayalinin yaptığı çalışmaları sergilemek olduğunu ifade eden Acar, şöyle konuştu:

"Köyde yaşadığımdan dolayı resim yapma yeteneğimi geliştiremiyordum. O nedenle bir atölyeye ihtiyacım vardı. Köyde bize ait bir samanlığı atölyeye dönüştürdüm. Kış aylarında atölyede çalışıyorum. Yaz aylarında ise dışarıda doğa ile iç içe resim çiziyorum. Maddi durumun iyi olmadığı için üniversite okuyamadım. Şimdi atölyemde hayallerimiz çiziyorum. Yetkililerden ve hayırsever adamlarından destek bekliyorum. Bana resim malzemesi yardımında bulunurlarsa resim sanatımı daha çok geliştireceğim. Çoğu zaman resim malzemeleri bulamadığım için resim yapamıyorum. Televizyonda gördüğüm ünlü kişileri istek üzerine tabloları yapıp satıyorum. Sattığım tablolarla tuval, fırça ve boya alıyorum." 

- "Tek hayali, resim sergisi açmak"

Maddi imkansızlıklar nedeniyle çalışmalarını sergileyemediğini de dile getiren Acar, tek hayalinin yaptığı çalışmaları sergilemek olduğunu belirtti.

Acar, şöyle devam etti:

"Yaptığım tabloları vatandaşlara sunmak istiyorum. Atölyemin önünde köylülerime sergi açıyorum. Yaptığım eserleri sadece köyde sergileyebiliyorum. İlçede ya da ilde sergi açmak istiyorum. 3 boyutlu tablolar yapıyorum. Resim yaparken huzurlu ve mutlu oluyorum. Resim sanatımı hiç bir zaman kaybetmek istemiyorum. Bu yeteneğimi ilerletmek istiyorum. Yağlı boya, kara kalem, kuru boya pastel, ve guaş boyayla tablo çalışmalarım var. Ayrıca grafik tasarımda yapıyorum. Atları çok sevdiğim için 3 boyutlu bu hayvanların portrelerini çiziyorum."

Mevlan Acar, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın da resmini çizdiğini ve kabul ederse kendine hediye etmek istediğini sözlerine ekledi.