Sur'daki tarihi camiye terör saldırısına tepkiler

Sur'daki tarihi camiye terör saldırısına tepkiler
Sur'daki tarihi camiye terör saldırısına tepkiler
- Bitlis'teki bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, saldırıyı kınadı

BİTLİS (AA) - Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki tarihi camiye yönelik terör saldırısı, Bitlis'teki bazı sivil toplum kuruluşu temsilcilerince kınandı.

Memur-Sen Bitlis İl Temsilcisi Cabir Durak, yaptığı açıklamada, Fatih Paşa (Kurşunlu) Camii'nin yakılmasıyla tarihe büyük bir darbe vurulduğunu söyledi.

Bölgede devam eden olaylardan en fazla halkın etkilendiğini ifade eden Durak, şöyle konuştu:

"Bölgede özellikle devam eden çok farklı olaylar var. Bu olaylardan en fazla bölgede yaşayan halk etkileniyor. Tabii olayların tırmanmasıyla insanların evleri ciddi bir şekilde tahrip edilerek, her tarafta hendekler kazılmış. İnsanlarımız bu yerlerde yaşayamayacak hale geldi. Bunun akabinde bölgenin tarihi dokusu da ciddi zarar almıştır. Caminin yakılmasıyla tarihimize büyük bir darbe vurulmuştur. Bu olayların son bulmasını istiyoruz."

Diyanet-Sen Bitlis Şube Başkanı Behzat Durak da tarihi camiye yönelik terör saldırısını kınadıklarını bildirdi.

"Bu işi yapanların kolektif bir güçle hareket ettiklerini düşünüyoruz" diyen Durak, şöyle devam etti:

"Bu işe maşa olan yerel insanların da akıllarını başlarına almaları gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Kur'an-ı Kerim'de Allah-u Teala mescitlerle ilgili 'Allah'ın mescitlerini, Allah'a iman edenler tamir eder' diye buyurmuştur. Bu ayetin bize emrettiğinden şunu anlıyoruz. Allah'a iman edenler camileri tamir eder. Tamir etmeyenler de bu imandan nasip almayanlardır. Bu vesileyle camilerimize, minarelerimize ve kutsal saydığımız yerlere yapılan bu saldırıların bir an önce sonlandırılmasını istiyoruz. Camiyi yakanları kınıyoruz."