Suriyeli sanatçı Haco'nun HDP'ye çağrısı

Suriyeli sanatçı Haco'nun HDP'ye çağrısı
Suriyeli sanatçı Haco'nun HDP'ye çağrısı
- Ciwan Haco'nun "HDP'nin çözüm yolunu Meclis'te araması" çağrısına, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sanatçılar da destek verdi - Eğitim-Bir-Sen Van Şube Başkanı Şakar: - "Kurulacak barış masasında tüm kesimlerin yer alması gerekiyor" - Memur-Sen Bitlis İl Temsilcisi Durak: - "Yaşanan sorunun tek çözüm yeri Meclis. Muhataplar ise kesinlikle ülkede yaşayan herkestir" - Hakkarili yerel sanatçı Yalçın: - "Haco gibi evrensel kişiliği olan bir sanatçıdan bu çağrının gelmesi bizim için önemli"

VAN (AA) - Suriyeli sanatçı Ciwan Haco'nun "çatışma ve öldürmelerle Kürt meselesinin çözülemeyeceği ve 59 milletvekiliyle Meclis'e giren HDP'nin çözüm yolunu orada araması gerektiği" yönündeki çağrısını, bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile sanatçılar da destekledi.

Eğitim-Bir-Sen Van Şubesi Başkanı Süleyman Şakar, AA muhabirine, Haco'nun açıklamasını çok olumlu bulduklarını, tüm kesimlerin sorunun çözümünde yer alması gerektiğini söyledi.

Vatandaşların 1 Kasım'daki seçimde net tavır ortaya koyduğunu ve herkesin bundan gerekli dersi aldığını belirten Şakar, "Silahların esasen 20 yıl önce susması gerekiyordu. Ancak ne yazık ki 20 yıldan bu yana insanların canı yanıyor" dedi.

Şakar, "Bugün kurulacak barış masasında, tüm kesimlerin yer alması gerekiyor. Herkesin temsil edildiği bir ortamda barış adımları atılmalıdır. Bu sadece bir kesimin sorumluluğunda yürümez. Hükümet barıştan yana olduğunu her fırsatta dile getiriyor. Artık siyasetin konuşması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

İnsanların huzur içinde yaşayacağı ortamın tesis edilmesi gerektiğini vurgulayan Şakar, sorunların Meclis çatısı altında konuşularak çözüme kavuşturulması yönündeki çalışmaları sonuna kadar destekleyeceklerini kaydetti. 

- Bitlis

Memur-Sen Bitlis İl Temsilcisi Cabir Durak, sanatçı Haco'nun çağrısına katıldıklarını ve çözümün tek adresinin Meclis olduğunu bildirdi.

Ölümler ve çekilen acıların en kısa sürede sona ermesi, insanların refah içinde yaşaması gerektiğini dile getiren Durak, şöyle devam etti:

"Yaşanan sorunun tek çözüm yeri Meclis. Muhataplar ise kesinlikle ülkede yaşayan herkestir. Çünkü bu toplumsal bir sorun. Sadece bir kişinin elini taşın altına koyarak çözebileceği iş değil. Toplumsal huzur istiyorsak, bütün kesimlerin bir masanın etrafında oturup, kardeşlik çerçevesinde bu işe çözüm getirmesi gerekir. Sanatçı Haco'nun yaptığı çağrıyı da olumlu buluyoruz. Çözümün tek adresi Meclis'tir. Sorunları gözümüzü kapatarak değil, doğru zeminlerde konuşarak çözebiliriz."

Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan da "çatışmaların sokaklardan çekilmesi gerektiğini" belirtti.

"Bölgedeki zulüm, çatışma ve şiddet yumağının arasında kalan insanların günahı nedir? Meclis'te yeni bir anayasal düzenleme yapılarak, bu sorunun orada görüşülmesi lazım" diyen Tezcan, "Her gün 'barış, uzlaşı ve çözüm' diyoruz. Artık silahların susmasını ve barışın sağlanmasını istiyoruz. Diğer ülkelerde bu sorun nasıl çözülmüşse, ülkemizde de çözülmeli. Siyasetin bu konuda sorumluluk alarak barış çağrısı yapması gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

- Muş

Eğitim-Bir-Sen Muş Şube Başkanı Mahir Barışan ise vatandaşların, terör olaylarının sona erdirilip, hak ve taleplerin sivil siyaset yoluyla Meclis çatısı altında dile getirilmesi için oy verdiğini söyledi.

Ancak HDP'nin bunu değerlendirmediğini savunan Barışan, şunları kaydetti:

"HDP, hiçbir inisiyatif almadığı gibi mevcut sorunu derinleştirerek daha da karmaşık hale getirdi. Bölge halkı son seçimde bunu görüp HDP'ye ders verdi. 'Ayrışmadan, şiddetten, kaostan yara tavır alma' dedi. Sivil toplum kuruluşları olarak HDP'nin sivil siyaset üretmesini ve soruna Meclis çatısı altında çözüm aramasını, verilen bu şansı iyi değerlendirmesini istiyoruz."

Anadolu Gençlik Derneği Muş Şube Başkanı Aydın Suna da İslam kardeşliğiyle, kişilerin hak ve hukukuna uyarak, diyalogla sorunların çözülebileceğini ifade etti.

HDP'nin 59 milletvekiliyle Meclis'e girdiğine işaret eden Suna, "Sorunların silahla değil, Meclis'te siyasetle çözülmesi gerekir. Yıllardır PKK bölgede silahlı mücadele yaptı, eline ne geçti? Hep kaybeden Türkiye, doğuda yaşayan halk oldu. Kavgayı, çatışmaları şehirlere indirdiler. Yine bundan zararlı çıkan halk. Çatışmacı tavırları 1 Kasım seçimlerinde, halkın HDP'ye verdiği desteği geri çekmesine neden oldu" diye konuştu.

Suna, Haco'nun açıklamalarını desteklediklerini bildirdi.

- Hakkari

Hakkarili mahalli sanatçılardan Burhan Yalçın da Haco'nun çağrısının önemli olduğunu vurguladı. 

Çağrının tüm siyasi partiler için geçerli olduğunu anlatan Yalçın, şu ifadeleri kullandı:

"Bu sorun sadece HDP ile biten bir mesele değil. Bu nedenle çağrı, diğer siyasi partilere de yapılmalı. Bizim de vatandaş olarak, her şeyden önce insan olarak, barış için üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor. Çünkü barış herkes içindir. Ciwan Haco gibi evrensel kişiliği olan bir sanatçıdan bu çağrının gelmesi bizim için önemlidir."