Tarihi eserler maketlere işleniyor

Tarihi eserler maketlere işleniyor
Tarihi eserler maketlere işleniyor
- Ahlat ilçesinde yaşayan maket ustası Muzaffer Pirhasanoğlu, tarihi eserleri maketlere işleyerek ölümsüzleştiriyor

BİTLİS (AA)  - Ahlat ilçesinde el emeği göz nuruyla işlenen maketler ilgi görüyor.

Ahlat ilçesinde yaşayan maket ustası Muzaffer Pirhasanoğlu'nun elinden çıkan tarihi eser maketleri, Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki illeri ziyaret eden devlet büyüklerine, siyasetçi, bürokrat ve misafirlere  hediye ediliyor.

Ahlat ve bölgedeki birçok tarihi eserin ahşap olarak maketini yapan Pirhasanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede tarihi eserlerin maketini yapan az sayıda usta bulunduğunu ve bu nedenle yaptığı maketlerin ilgi gördüğünü söyledi.

Son olarak  Ağrı Valiliğince devlet büyüklerine ve misafirlere hediye edilmek üzere siparişi verilen "Nuh'un Gemisi" ve "İshak Paşa Sarayı" maketini yapmaya başladığını belirten Pirhasanoğlu, bölgedeki birçok kentin tarihi eserlerini makete dönüştürdüğünü ifade etti.

Bölgedeki birçok tarihi eserin maketini yaparak, bölge turizmine katkı sunduğunu dile getiren Pirhasanoğlu, şöyle konuştu:

"Kurumuş ve atık ağaçlardan yaptığım maketler ilgi görüyor. Önceden ticaretle uğraşıyordum. Ancak iş yerimin bir kısmını hobi olarak yaptığım maketlere ayırdım. Daha sonra maket işini ticarete dönüştürdüm. 20 yıldır bu işi yapıyorum. Genel olarak tarihi eserlerin maketlerini üretiyorum. İlçedeki 14 kümbetin maketini yaptım. Bitlis merkezdeki hanların, camilerin ve medreselerin maketlerini yaptım. Son olarak Ağrı Valiliğince siparişi verilen İshak Paşa Sarayı ve Nuh'un Gemisi maketleri üzerine çalışıyorum."

Maketlerinde genellikle ağaç kullandığını ifade eden Pirhasanoğlu, böylece atıl durumdaki ağaçları da değerlendirdiğini sözlerine ekledi.


  ETİKETLER:

  Ağrı

  ,

  Anadolu

  ,

  Hediye

  ,

  Hobi

  ,

  ,

  bürokrat