Tatvan Devlet Hastanesi'nin başarısı

Tatvan Devlet Hastanesi'nin başarısı
Tatvan Devlet Hastanesi'nin başarısı
BİTLİS (AA) - Tatvan Devlet Hastanesi Başhekimi Yaşar Akay, sezaryen doğum oranında Türkiye ve dünya ortalamasının altında yer aldıklarını...

BİTLİS (AA) - Tatvan Devlet Hastanesi Başhekimi Yaşar Akay, sezaryen doğum oranında  Türkiye ve dünya ortalamasının altında yer aldıklarını bildirdi.

Tatvan Devlet Hastanesi Başhekimi Yaşar Akay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı'nın 2014 yılının ilk 6 aylık resmi verilerine göre, Türkiye'de yüzde 26, dünya genelinde ise yüzde 23 olan sezaryenle doğum oranının hastanelerinde yüzde 14,3 olarak gerçekleştiğini söyledi.

Hastanelerinin Sağlık Bakanlığı'ndan teşekkür belgesi aldığını belirten Akay, şöyle konuştu:

"Hastanemizde mümkün olduğunca doğumların normal gerçekleşmesini sağlıyoruz. Anne ve çocuğun hayati riski ve daha önce sezaryen olanların dışında, neredeyse hiçbir hastaya sezaryen doğumu önermiyoruz ve gerçekleştirmiyoruz. Bakanlığımız bunun için bize bir tebrik yazısı gönderdi. Hastanemizdeki normal doğum sayısı yüksek, sezaryenle doğum daha olduğu için bakanlığımızdan teşekkür yazısı aldık. İnşallah bu yüzde 14'lük oranı yüzde 10'nun altına düşürmeye çalışacağız. Eğer ilk doğum sezaryenle olmazsa bu oran daha da düşecek."

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Salih Serin de anne ya da bebeğin hayatını tehlikeye sokmayacak herhangi bir durumda, Sağlık Bakanlığı'nın normal doğumu öngördüğünü söyledi.

Polikliniğe başvuran hastaların durumunu değerlendirdiklerini ve normal doğumu tercih ettiklerini anlatan Serin, şöyle devam etti:

"Çünkü sezaryenle doğum alternatif bir seçenek. Sezaryeni normal bir doğum olarak kabul etmek yanlış. Anneler normal doğum yaptığında sosyal hayatına ve kendi işlerini kedileri yapabilme konumuna daha erken bir sürede geri dönüyor. Yaklaşık 8 saat sonra hasta kendi normal yaşantısına dönebiliyor. Yanında bir bakıcı olmadan kendi hayatına devam edebiliyor. Sezaryen olan hastalarda ise bu durum bir hafta sürüyor. 8 saat süren anestezi etkisinin ardından ameliyat yerine bağlı ağrılar yaşanıyor. Hasta bir hafta sonra kendi işini yapabilecek duruma geliyor."