Tatvan Yaşam AVM'nin satışa çıkarılması

Tatvan Yaşam AVM'nin satışa çıkarılması
Tatvan Yaşam AVM'nin satışa çıkarılması
- Tatvan Belediye Başkanı Aksoy: "Gönlümüz AVM'yi esnaf kardeşlerimizin almasından yanadır"

BİTLİS (AA) - Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, ilçedeki Yaşam Alışveriş Merkezi'nin satışa çıkarılması hakkında açıklamada bulundu.

Aksoy, AVM'nin ilk olarak 2012 yılında belediye meclisinde alınan kararla satışa çıkarılmak istendiğini ve Özelleştirme İdaresi'nin gündemine bu şekilde girdiğini söyledi.

Kamuoyunda, AVM'nin Tatvan Belediyesi tarafından satılacağı gibi bir söylentinin olduğunu ifade eden Aksoy, şöyle konuştu:

"Yönetimimiz, ne böyle bir satış kararı almıştır ne de şuan ki satış sürecinde söz sahibidir. AVM'nin satış kararı 09.04.2012 tarihinde mevcut yönetim tarafından 61 sayılı belediye meclis kararıyla alınmıştır ve kararda aynen şu ifadeye yer verilmiştir, 'Tatvan AVM gelir ve giderleri incelendiğinde kurumumuz büyük bir mali külfet altında olduğu görülmüştür. Söz konusu AVM'nin daha verimli işletilmesi ve kurumumuzun mali külfetten kurtulması için satışının yapılması veya kiralanmasına karar verilmiştir' deniyor. Kısacası satış kararını alan yönetimimiz değildir. Fakat şuan bakıldığı zaman AVM, belediyeye maddi ve manevi anlamda ciddi bir yüktür."

- "Satışı engelleme imkanımız yok"

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın 2 Temmuz 2012'de, AVM'nin "3 yıl içerisinde özelleştirilmesi" kararı aldığını belirten Aksoy, konuşmasına şöyle devam etti:

 "Belediye meclisi kararı üzerine Özelleştirme İdaresi Başkanlığı AVM'nin 3 yıl içerisinde satılması kararı aldı ve karar 11 Temmuz 2012 tarihli 28350 sayılı Resmi Gazete 'de yayınlandı. Yapılacak satış işlemi bu kararlar neticesinde ortaya çıktı. Hali hazırda satışı engelleme imkanımız dahi bulunmamaktadır. Özelleştirme kararı başbakan ve dört bakanın imzasıyla alınmış, Özelleştirme İdaresi'de merkezi düzeyde yapılan ilan ve ihale ile satışı gerçekleştirecektir"

Özelleştirme sonrası AVM'nin daha verimli çalışacağını kaydeden Aksoy, AVM için esnafların bir araya gelerek, bu ihaleye girebileceğini anımsattı.

Aksoy, "Gönlümüz AVM'yi esnaf kardeşlerimizin almasından yanadır. Aynı şekilde satış demek kaldırılıp götürüleceği anlamına gelmiyor. AVM yine yerinde duruyor. Yine Tatvanlıya hizmet ediyor. AVM esnafı da yine yerinde duracaktır. Olumsuz anlamda bir değişim olmayacaktır" diye konuştu.