Tatvan'da diyabet etkinliği

Tatvan'da diyabet etkinliği
Tatvan'da diyabet etkinliği
BİTLİS (AA) - Tatvan ilçesinde "9-15 Kasım Diyabet Farkındalık Haftası" nedeniyle etkinlik düzenlendi.Özel Tatvan Can Hastanesi Başhekimi A. Vahap...

BİTLİS (AA) - Tatvan ilçesinde "9-15 Kasım Diyabet Farkındalık Haftası" nedeniyle etkinlik düzenlendi.

Özel Tatvan Can Hastanesi Başhekimi A. Vahap Özay, toplumda 8 milyona yakın insanın diyabetle mücadele ettiğini söyledi.

Özay, "Fiziksek aktivitelerin yoksunluğu, yanlış beslenme ve stres gibi etkenler bu hastalığa yol açıyor. Bunun önüne bir nebze de olsa geçebilmek için burada standımızı kurduk ve insanları bilgilendirmeye çalışıyoruz. Standımızda insanlara bilgi verirken aynı zamanda tansiyon ve şeker testi yapıyoruz" dedi.

Etkinliğe destek sunan Van Gölü Aktivistleri Tatvan Temsilcisi Maşallah Özel ise diyabetin dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemli bir halk sağlığı sorunu haline geldiğini belirtti.

Diyabetin önlenmesi ve kontrolü için farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını ifade eden Özel, şöyle konuştu:

"Türkiye'de yaklaşık 7 milyon diyabet hastası bulunuyor ve bunların yarısı diyabetli olduğunu bilmiyor. Biz de farkındalık oluşturmak amacıyla bir araya geldik. Van Gölü Aktivistleri olarak, bugün burada Özel Tatvan Can Hastanesi ile diyabet hastalığına dikkat çekmek için bir farkındalık yapmak adına etkinlikler düzenledik."