Tatvan'da ilk kez sırıkta domates yetiştirildi

Tatvan'da ilk kez sırıkta domates yetiştirildi
Tatvan'da ilk kez sırıkta domates yetiştirildi
BİTLİS (AA) - Tatvan ilçesinde ilk kez sırıkta domates yetiştirilmeye başlandı.İlçeye 10 kilometre uzaklıkta bulunan Adabağ köyünde 30 dekarlık alana...

BİTLİS (AA) - Tatvan ilçesinde ilk kez sırıkta domates yetiştirilmeye başlandı.

İlçeye 10 kilometre uzaklıkta bulunan Adabağ köyünde 30 dekarlık alana 44 bin fide dikimi yapılarak sırıkta domates yetiştiriciliğine başlandı.

Gıda , Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nde görevli ziraat mühendisi İsmail Fehmi Kara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl ilk kez Adabağ köyünde sırıkta domates yetiştirdiklerini söyledi.

Bölgede yoğun domates tarımı yapıldığını fakat sırıkta domates yetiştiriciliğini ilk kez uygulamaya aldıklarını belirten Kara, şöyle konuştu:

"Dışarıdan getirilen fideler ekildikten sonra dolu ve kuş zararlarının önüne geçebilmek için file sistemi kuruluyor. Fideler biraz büyüdükten sonra, fidelerden üst çelik tellere kadar ipler gerdiriliyor ve sırık oluşturulmuş oluyor. Damlama sistemiyle de sulama sağlanıyor. İlk kez denemiş olduğumuz bu yöntemde başarı elde edilirse, normal tarladan iki kat fazla ürün elde edeceğiz ve bu yöntemi çiftçiler arasında yaygınlaştırmaya başlayacağız."


  ETİKETLER:

  Tarım

  ,

  Ziraat

  ,

  ilçe

  ,

  gıda

  ,

  kuş

  ,

  dolu

  ,

  Tatvan