Terör olayları el sanatlarını olumsuz etkiledi

Terör olayları el sanatlarını olumsuz etkiledi
Terör olayları el sanatlarını olumsuz etkiledi
- Terör olaylarından dolayı bölgeye gelen yerli ve yabancı turist sayısında düşüş yaşanırken, el sanatı ürünlerinin satışı da durma noktasına geldi

BİTLİS (AA) - Bölgede turizm faaliyetlerini olumsuz etkileyen terör olayları, Bitlis ve ilçelerinde üretilen el sanatı ürünlerinin satışlarını durma noktasına getirdi.

Adilcevaz ilçesinde yaşayan baston ustası Cumali Birol, yaptığı açıklamada, yurtiçi ve yurtdışına pazarladıkları bastonların, terör olaylarından dolayı ellerinde kaldığını söyledi.

Baston satışlarının durma noktasına geldiğini belirten Birol, Çözüm Süreci 'nde yaptıkları bastonları sorun yaşamadan pazarladıklarını ancak son dönemde baston satışının durduğunu kaydetti.

Babasından öğrendiği bastonculuk sanatını güç şartlarda sürdürmeye çalıştığını anlatan Birol, şöyle konuştu:

"Yörede birçok kişi turizmden para kazanıyor. Ancak yaşanan olaylardan sonra satışlarımız durdu. 3 yıllık barış sürecinde bastonlarımızı çok iyi satıyorduk. İşlerimiz bir anda kesildi. Bölgeye gelen turist sayısı azaldı. Pazarlama sıkıntısı yaşıyoruz. İşçilerimiz atölyede boş boş oturuyor. Satışın olmadığı yerde üretim, üretimin olmadığı bir yerde de istihdam olmaz. Olaylar nedeniyle insanlar evlerine ekmek götüremez duruma geldi. Bölgede krizin bitmesi için sürecin devam etmesini istiyoruz."

İnsanların doğuya karşı ön yargılarının olduğunu ancak 15 yıldır bunu değiştirmek için çaba sarf ettiklerini anlatan Birol, katıldıkları fuarlarda önyargıları kırmaya çalıştıklarını dile getirdi.

Birol, "Bölgemiz çok güzel. Bölgeye büyük bir katkı sağlayan Çözüm Süreci'nin devam etmesi lazım. Sanatkar olarak silahların susmasını rica ediyoruz. Güçlü bir devletiz. Bu sorunları aşacağımıza inanıyoruz" diye konuştu.