Toprak damlı evlere "ilginç koruma"

Toprak damlı evlere "ilginç koruma"
Toprak damlı evlere "ilginç koruma"
- Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki köylerde yaşayan vatandaşlar, kış mevsiminde, toprak damlı evlerinde yaşanacak su sızıntılarına ilginç koruma yöntemleriyle çözüm buluyor - Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Çatak Değirmen köyündeki vatandaşların, evlerinin damlarına serdikleri naylonların rüzgardan uçmasını engellemek için bulduğu yöntemler ise ilginç görüntü oluşturuyor

BİTLİS (AA) - YUNUS OKUR-İBRAHİM YALDIZ - Doğu Anadou Bölgesi'ndeki köylerde bulunan toprak evlerin damları, kış mevsiminde naylonla kaplanıyor.

Kış mevsiminin çetin geçtiği Doğu Anadolu Bölgesi'nde, özellikle köylerdeki toprak damlı evlerde yaşayan vatandaşlar, evlerine su sızmasını önlemek amacıyla ilginç yöntemler geliştiriyor.

Hizan ilçesine 50 kilometre uzaklıktaki Çatak Değirmen köyünde yaşayan vatandaşlar da  kar kalınlığının yaklaşık 3 metreyi bulduğu köyde, evlerinin damını önce naylonla kaplayıp ardından su dolu pet şişe ve içerisinde kum bulunan poşetlerle muhafaza ediyor.

 

Sonbahar döneminde tuzlu suyla ıslattıkları damdaki toprağı, "tepan" adını verdikleri aletle ezen köylüler, bu işlemlerin ardından evlerine su sızmasını önlemek için de damı naylonla kaplıyor.

Naylonun rüzgardan uçmasını engellemek amacıyla da su dolu pet şişeleri naylonun uç kısımlarına bağlayarak damdan aşağı sarkıtan köylüler, damdaki belirli noktalara da içerisinde kum bulunan poşeter bırakıyor.

Köydeki hemen her evin damından aşağı sarkıtılan su dolu pet şişeler ve naylonla kaplı damdaki poşetlerin görüntüsü, köylüler için ne kadar sıradan gözükse de bu yöntemi ilk kez gören yabancıların ilgisini çekiyor.

Köylülerden Cafer Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede yoğun kar yağışı nedeniyle kışların çetin geçtiğini anımsatarak, özellikle maddi durumu iyi olmayan köylülerin kışın evlerine su sızmasını önlemek için damları naylonla kapladığını söyledi.

Sonbahar mevsiminde tuzlu suyla yıkadıkları toprağın sertleşmesini sağladıktan sonra damı naylonla kapladıklarını anlatan Özdemir, "Naylonun uçmaması için biz de değişik bir yönteme başvuruyoruz. Su doldurduğumuz pet şişeleri naylonun uç kısmına bağlayıp, damdan aşağı sarkıtıyoruz. Bu durumda hem naylon zarar görmüyor hem de naylonun uçmasını engellemiş oluyoruz. İlginç bir görüntü oluşturduğunu farkındayız ama yapacağımız başka bir şey yok" dedi.


  ETİKETLER:

  Anadolu

  ,

  kış

  ,

  kar

  ,

  dolu