Van Gölü'nde sahil temizliği yapıldı

Van Gölü'nde sahil temizliği yapıldı
Van Gölü'nde sahil temizliği yapıldı
BİTLİS (AA) - Van Gölü sahilinde bulunan Bitlis'in Ahlat ilçesinde, "Dünya Kıyı Temizleme Günü" dolayısıyla kıyı temizliği yapıldı.Van Yüzüncü Yıl...

BİTLİS (AA) - Van Gölü sahilinde bulunan Bitlis'in Ahlat ilçesinde, " Dünya Kıyı Temizleme Günü" dolayısıyla kıyı temizliği yapıldı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Van Gölü aktivisti gönüllüsü Erdoğan Özel, aktivistler olarak bu anlamda çeşitli aktiviteler yaptıklarını söyledi.

Van Gölü kıyısındaki 5 ayrı noktada kıyı temizliği yaptıklarını ifade eden Özel, "Dünyada 30 yıldır 19 Eylül 'Dünya Kıyı Temizleme Günü' olarak kutlanıyor. Van Gölü'nde ilk defa böyle bir etkinlik yapıldı. Amacımız, Van Gölü'nün artık Van Denizi olduğunu ve kıyılarının bulunduğunu göstermektir. Ahlat'ta gönüllüler, çocuklar ve halkla beraber bu etkinliği gerçekleştiriyoruz" dedi.

Gönüllülerden Şahap Koçalp ise kıyı temizliği çalışmasına katıldığını belirterek, "Van Gölü'nün temizliği için çalışma yürütüldüğünü gördüm. Bende bu çalışmaya katılarak, gönüllülere eşlik ettim" dedi.

Aktiviteye destek için gelen bedensel engelli Emre Alçiçek de Van Gölü'nün kirletilmemesi gerektiğini bildirerek, "Yerlere çöp atmayalım ve çevremizi temiz tutalım" dedi.