Van Gölü'nün kirletilmesine vatandaştan tepki

Van Gölü'nün kirletilmesine vatandaştan tepki
Van Gölü'nün kirletilmesine vatandaştan tepki
BİTLİS (AA) - Tatvan ilçesindeki mezbahaneden Van Gölü'ne atılan atıklar, vatandaşların tepkisine neden oldu.Gölün hastalık yuvası haline...

BİTLİS (AA) - Tatvan ilçesindeki mezbahaneden Van Gölü'ne atılan atıklar, vatandaşların tepkisine neden oldu.

Gölün hastalık yuvası haline geleceğinden endişe duyduklarını belirten vatandaşlar, Tatvan Belediyesi'nin önlem almamasından yakındı.

İlgili kurumları göreve davet eden vatandaşlardan Ferhan Çelebi, Van Gölü'nü temiz tutabilmek için sivil toplum kuruluşları, dernekler, üniversiteler, öğrenciler ve vatandaşlar zaman zaman temizlik kampanyası yaptığı ancak Tatvan Belediyesi'ne ait mezbahaneden hayvan atıklarının olduğu gibi Van Gölü'ne atıldığını söyledi.

Çelebi, şöyle konuştu:

"Bir zamanlar Van Gölü hastalıklara şifa olurken, şu an hastalık saçmaya başladı. Görüldüğü gibi Van Gölü sahili, Tatvan Belediyesi'ne ait mezbahanede kesim yapan kasapların suya bilinçsiz olarak attığı hayvan atıklarıyla dolu. Van Gölü mezbahaneden atılan hayvan leşleri, sakatatları ve hayvan gübreleriyle dolu. Bir zamanlar Van Gölü birçok hastalığa şifa olurken, şu anda hastalık saçmaya başladı. Sayın yetkililer kelle paçayı hazırlamışlar, ama çatalla kaşığı göndermeyi unutmuşlar. Bir zahmet ellerinden geldiğince Van Gölü'ne erken el atıp bu kelle paçayı hep birlikte temizleyelim. Temiz bir gölümüz olsun."

Kirden ve mezbahana atıklarından gölün renginin değiştiğini ifade eden diğer vatandaşlar da Tatvan sahilinin pislikten geçilmediğini söyleyerek bir an önce önlem alınmasını istediler.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklama yapmaktan kaçınan Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy, mezbahane atıklarıyla ilgili yeni bir proje hazırlamaları gerektiğini ifade etti.