Yaylalar şenlenmeye başladı

Yaylalar şenlenmeye başladı
Yaylalar şenlenmeye başladı
- Ekonomisi, tarım ve hayvancılığa dayalı olan Bitlis'te, havaların ısınması ve otların yeşermesiyle çobanlar sürüleriyle yaylalara çıkıyor - Zahmetli ve uzun kış boyunca hayvanlarına ağıllarda bakan besiciler, meraya önceki yıllara göre yaklaşık bir ay önce çıkmanın sevincini yaşıyor

BİTLİS (AA) - YUNUS OKUR / İBRAHİM YALDIZ - Bitlis'in Hizan ilçesinde kış aylarının ardından karların erimesi ve havaların ısınmasıyla köylüler sürüleriyle yaylalara çıkmaya başladı.

Türkiye 'nin en fazla kar alan bölgelerinden Hizan'da baharın gelmesi en çok besicileri sevindirdi.

Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanan ilçede havaların ısınması ve otların yeşermesiyle hayvanlar meraya çıkartılıyor.

İlçeye 70 kilometre uzaklıktaki Deşta Ove Yaylası'nda hayvanlarını otlatmaya çıkaran besiciler, hayvanlarını erkenden meralara çıkarmanın sevincini ve heyecanını yaşıyor.

Rengarenk çiçeklerin açtığı yaylara sürülerini çıkaran çobanlar, hayvanlarından verim almanın uğraşını veriyor.

Sürülerini Deşta Ove Yaylası'na otlatmaya çıkaran besicilerden Ahmet Özmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçimini hayvancılıkla sağladığını söyledi.

Bölgede özellikle kırsal alanda yaşayanların geçimlerini hayvancılıkla sağladığını ifade eden Özmen, şöyle konuştu:

"Hizan yöresi, bölgede en erken baharla buluşan yerlerden biri. Tabiat ilçemizde erkenden canlanıyor ve her taraf yeşeriyor. Bu nedenle hayvanlar meraya erken çıkarılıyor. Zaten yöre halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Havaların ısınması ve karların erimesiyle hayvanlarımızı meraya çıkardık. Her taraf yemyeşil. Hayvanlar kış boyu yaklaşık 4-5 ay ahırda kaldı. Şimdi baharın gelişiyle büyük bir heyecanla hayvanlarımızı meralara çıkardık. Doğanın güzellikleriyle buluşturuyoruz. İnşallah bu bahar bize yaylalarımıza bereket getirir."

Ali Demir de yaylaya 10 kilometre mesafedeki Yeniciik köyünden hayvanlarını getirdiğini anlatarak, önceki yıllara göre yaklaşık bir ay önce yaylaya çıktıklarını söyledi.


  ETİKETLER:

  Ali Demir

  ,

  Türkiye

  ,

  Tabiat

  ,

  Tarım

  ,

  Taraf

  ,

  Hayvanlar

  ,

  kış

  ,

  kar