Zifti sanata dönüştürüyor

Zifti sanata dönüştürüyor
Zifti sanata dönüştürüyor
- Bitlis'in Ahlat ilçesinde yaşayan resim öğretmeni Angay, genellikle yol yapım malzemesi olarak bilinen zifti tablolarında kullanıyor - Angay: ''Türkiye'de bu tekniği kullanarak tablo yapan çok fazla sanatkar yok. Bu sanatı uygulayan birkaç kişiden biriyim''

BİTLİS (AA) - OKTAY BAYAR - Bitlis'in Ahlat ilçesinde yaşayan resim öğretmeni Ercan Angay, genellikle yol yapım çalışmalarında kullanılan ziftle yağlı boya tablolar hazırlıyor.

Ahlat Şehit Summani Görgen Yatılı Bölge Ortaokulunda resim öğretmeni Angay'ın, tutkal, mermer tozu ve zift kullanarak yaptığı tablolar beğeni topluyor.

İlçede özellikle hat sanatçılarının hazırladığı tabloları bu teknikle farklı esere dönüştüren Angay, ilçenin tarihi mekanlarını da yine ziftle tablolara işliyor.

Angay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede 3 yıldır resim öğretmenliği yaptığını söyledi.

Ayrıca Ahlat Halk Eğitimi Merkez Müdürlüğünde yüzey süslemeciliği kursu verdiğini anlatan Angay, sanat eserlerini farklı teknikle yeniden üretmekten mutluluk duyduğunu belirtti.

Angay, sanatı hakkında şu bilgileri verdi:

''Eserleri üretirken tutkal, zift, mermer tozu kullanıyorum. Hat sanatçılarının yaptığı eserleri yeniden tuval üzerine aktarıp, tutkalla yeniden şekillendirip, farklı bir sanata dönüştürüyorum. Tuval üzerine önce çizim yapıyorum. Sonra tutkalla etrafını kabartıp, kuruduktan sonra çevresini mermer tozuyla süslüyorum. Son aşama olarak tinerle incelttiğim ziftle tabloyu boyuyorum. Sonuçta farklı teknik kullanıp yeni eserler ortaya çıkarıyorum.''

Bu sanatı Malatya 'da hocasından öğrendiğini dile getiren Angay, Türkiye 'de bu tekniği kullanarak tablo yapan çok fazla sanatkar bulunmadığını belirtti. Angay, kendisinin tekniği uygulayan birkaç kişiden biri olduğunu kaydetti.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Malatya

  ,

  sanat

  ,

  şehit

  ,

  Resim